Komentarz do numerycznych prognoz pogody (25.02.2023)

  • Post author:
  • Post published:25 lutego 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Pogodę w Polsce kształtuje układ niskiego ciśnienia z centrum 989,3 hPa nad południowym Bałtykiem. Nad naszym krajem znajduje się front okluzji. Południowo wschodnie obszary jeszcze w zasięgu frontu chłodnego. Wspomniany front chłodny rozciąga się nad Słowacją, Węgrami, Słowenią, północnymi Włochami i południową Francją, a następnie przechodzi w odcinek ciepły i chłodny nad Morzem Śródziemnym, następnie nad północną Afrykę z ciepłym i chłodnym odcinkiem frontu. Nad Europą wschodnią zalega układ frontów atmosferycznych. Wyż nad Atlantykiem nieznacznie się przemieścił w kierunku NE. Centrum 1025 hPa zalega na północny zachód od Wielkiej Brytanii, ciśnienie w jego centrum nie zmieniło się. Nad Atlantykiem znajduje się także rodzina niżów z dwoma ośrodkami 980 hPa. Niże są w stadium okludowania, jeden z nich pogłębia się a drugi wypełnia. Islandia jest otoczona od zachodu, północy i wschodu układem frontów atmosferycznych.

Wyż znad Atlantyku bardzo dobrze wyrażony na wyższych poziomach w troposferze. Na osi wyżu w kierunku pionowym rozłożone są następujące centra 148 gpdam na wysokości 1,5km, 304 gpdam na wysokości 3km, 564 gpdam na wysokości 5,5 km oraz 920 gpdam na wysokości 9km. Ośrodek niżowy zalegąjący wczoraj nad Zatoką Biskajską jest jeszcze dobrze wyrażony na wyższych poziomach. Na wysokości 3 km zalega centrum 292 gpdam, na wysokości 5,5 km zalega ośrodek 544 gpdam oraz na wysokości 9 km zalega ośrodek 896 gpdam.

Nad Polską izotermy odchylają się na lewo od izohips co wskazuje na adwekcję chłodu.

Od Morza Norweskiego, przez Morze Północne i zachodnią Skandynawię, Danię, Niemcy, Czechy, Słowację i dalej w kierunku Europy wschodniej rozciąga strefa zagęszczenia izohips i izoterm. Wskazuje to na obszar występowania prądów strumieniowych, a więc obszaru zwiększonej prędkości wiatru.

Z prognostycznego significantu europejskiego wynika, że we wspomnianym obszarze zalegać będzie prąd strumieniowy. Nad zachód od Polski prąd strumieniowy znajdzie się na wysokości FL290 (9,5 km) z maksymalną prędkością w osi prądu 70-50 m/s i osłabnie do 45-65 m/s. Na południu od Polski zalegający Jet Stream znajdować się powinien na wysokości FL300 (9,9 km), z maksymalną prędkością w osi prądu 50-70 m/s i nieznacznie również osłabnie prędkość (w początkowym i końcowym obszarze Jet Stream) do prędkości do 45-70 m/s.

Z numerycznych obliczeń pola wiatru na wysokości 9 km ładnie widać, jak Polska otoczona jest od zachodu i południa strefą dużych prędkości. W godzinach nocnych strefa dużych prędkości o wartości 70 m/s (252 km/h) nasunie się nad obszar Polski południowo wschodniej. Do rana oś prądu przesunie się na wschód i prędkość wiatru na tej wysokości osłabnie do 60 m/s (216 km/h) na krańcach południowo wschodnich.

W dzień prędkość wiatru wyniesie 2-30 km/h. Na zachodzie i częściowo na północny kraju kierunek wiatru N i NW wiatru. Na południu i w centrum NW i W oraz W i WSW w południowo wschodniej Polsce. W woj. podlaskim zmienny. W porywach do 50 km/h na zachodzie kraju i 60 km/h na południu Polski. W Karpatach do 80-90 km/h oraz w Sudetach do 110-120 km/h. W nocy wiatr N i NW, 10-22 km/h. W nocy porywy osłabną do 30-40 km/h. Na Bałtyku sztorm.

W ciągu dnia z północy na południe przesuwać się będzie front okluzji. W nocy front znajdzie w rejonach Polski południowej. Niż zalegąjący nad południowym Bałtykiem przemieści się na wschód i jutro już powinien zalegać nad zachodnią Rosją. Ciśnienie w centrum powinno wynieść 995 hPa. Niż będzie w fazie wypełniania się. Wyż znad Atlantyku przesunie się nad północną Anglię i rozbuduje się na północny wschód. Jutro sięgnie klinem nad Skandynawię, ale klin szybko się rozmyje i już z niedzieli na poniedziałek nad Skandynawią przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych. Wyż zacznie rozbudowywać się na wschód i w poniedziałek powinien sięgnąć klinem nad Polskę. Znajdujący się nad Atlantykiem niż będzie się pogłębiał i jutro w jego centrum ciśnienia powinno wynieść 955 hPa. Nad Południową Europą zalegać powinien płytki niż.

Niż przesuwający się nad zachodnią Rosję będzie dobrze wyrażony na wysokości 5,5 km. Na wysokości 500 hPa także bardzo dobrze uwidoczniony wyż znajdujący się w pobliżu Wielkiej Brytanii. Również bardzo głęboki niż nad Atlantykiem dobrze wyrażony na wysokości 500 hPa, z centrum poniżej 512 gpdam. Z mapy prognostycznej wynika, izotermy zaczną odchylać się na prawo od izohips co oznacza adwekcję ciepła.

Z dzisiejszych nocnym map topografii barycznej TB500 oraz TB700 wynikała adwekcja chłodu, w ciągu najbliżej doby nastąpi adwekcja ciepła. Zatem na wysokości 5,5 km nie należy oczekiwać zmian temperatury powietrza. Potwierdza to prognoza pola temperatury na wysokości 500 hPa.

Height/Temp. 500 hPa GFS so. 25.02.2023 12 UTC Height/Temp. 500 hPa GFS nie. 26.02.2023 12 UTC

Temperatura powietrza na wysokości 5,5 km nie zmieni. Jedynie w południowo wschodniej Polsce temperatura obniży się.

Jesteśmy w chłodniejszej polarno-morskiej masie powietrza napływającej do Polski z północnego zachodu.

Temperatura powietrza w dzień od 1°C w północno zachodniej Polsce i Zielonej Górze do 5°C w Rzeszowie. W nocy od -1°C i 0°C na przewarzającym obszarze kraju do 1°C w Lublinie.

Temperatura odczuwalna w dzień od -5°C w Koszalinie do 1°C w Toruniu i Krakowie. W nocy od -10°C w Suwałkach i -12°C w Zakopanem do -4/-7°C na pozostałym obszarze kraju.

Pionowy rozkład pola wilgotności w dzień jest następujący. Na wysokości 1,5 km, 3 km, 5,5 km wilgotność powietrza duża 90-99% lokalnie niższa. Na wysokości 9 km wilgotność niska, 10-30%.

W nocy utrzyma się podobny profil wilgotności. Na wysokościach 1,5 km, 3km, 5,5 km wilgotność powietrza duża. Na poziomie 3 km oraz 5,5 km wystąpią obszary ze zmniejszoną wilgotnością. Na wysokości 9 km wilgotność niska. Jedynie na krańcach południowo wschodnich wzrost wilgotności do 80-95%.

W dzień wilgotność powietrza na wysokości 2 metrów od 77% w Rzeszowie do 92% w Olsztynie. W nocy od 74% w Koszalinie do 94% w Rzeszowie.

Zachmurzenie ogólne duże i całkowite. Możliwe przejaśnienia.

Zachmurzenie piętra niskiego duże i całkowite. Możliwe przejaśnienia. Na niebie Stratocumulus, Stratus.

Na niebie dominować będą chmury Cumulus oraz Cumulonimbus.

Zachmurzenie piętra średniego duże i całkowite. Możliwe przejaśnienia. Na niebie Altocumulus, Altostratus.

Zachmurzenie piętra wysokiego jedynie w północnym obszarze kraju. W nocy dodatkowo w rejonie południowo wschodniej Polski. Na niebie Cirrus fibratus. W nocy południowo wschodniej części kraju Cirrus fibratus oraz Cirrostratus fibratus.

Opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu. Opady o charakterze ciągłym charakteryzujących się stała intensywnością i opady przelotne i dużej zmienności natężenia i większymi rozmiarami cząstek opadowych (w tym pięknych dużych płatków śniegu) oraz nagłym rozpoczęciem i zakończeniem. Opady w fazie ciekłej będą powoli zanikać, a dominować będą opady śniegu. Lokalnie opady o umiarkowanej i dużej intensywności.

W strefie opadów, w szczególności mieszanych i śniegu, ograniczenie widzialności do 1,5-3 km. Podczas intensywnych opadów śniegu lub opadów mieszanych widzialność spadnie do 400-500 metrów.

Na południu kraju możliwe (prawdopodobieństwo 30%) wyładowania atmosferyczne. W południowo wschodnim sektorze także nie można wykluczyć pojedynczych wyładowań międzychmurowych.