
Artykuł „Adaptation of RainGaugeQC algorithms for quality control of rain gauge data from professional and non-professional measurement networks” (https://doi.org/10.5194/amt-18-3229-2025) został opublikowany w czasopiśmie “Atmospheric Measurement Techniques”, którego ranga w wykazie czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego została oceniona na 140 punktów. Jego autorami są pracownicy Zakładu Prognoz Nowcastingowych w Laboratorium Modelowania Meteorologicznego CMOK: Katarzyna Ośródka, Jan Szturc, Anna Jurczyk i Agnieszka Kurcz.
Artykuł przedstawia kontynuację prac nad systemem RainGaugeQC, którego wcześniejsza wersja została opisana w publikacji z 2022 r. System ten służy do przeprowadzania kontroli jakości, czyli weryfikowania oraz korygowania danych z deszczomierzy telemetrycznych. Obecne zmiany obejmują m.in. dostosowanie systemu do danych z sieci prywatnych stacji meteorologicznych, które w ostatnich latach coraz częściej stają się ważnym źródłem danych opadowych także dla służb meteorologicznych w wielu krajach. Rozwinięto algorytmy weryfikacji danych w oparciu o porównywanie ciągów czasowych z poszczególnych stacji z danymi z radarów meteorologicznych, analizy zgodności czasowej oraz przestrzennej danych, a także oceny jakości i korygowania błędów w pojedynczych danych.
System RainGaugeQC działa operacyjnie od ok. 10 lat na danych z deszczomierzy Systemu Telemetrii IMGW. Do systemu włączono także dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym ze służb meteorologicznych sąsiednich krajów: Czech i ostatnio Słowacji, a także z Lasów Państwowych. Obecnie trwają w IMGW-PIB prace nad stworzeniem sieci deszczomierzy prywatnych, które również będą poddawane kontroli jakości przez ten system.
Dzięki tym nowym danym oraz efektywniejszej kontroli jakości, nastąpi znaczące zwiększenie jakości (wiarygodności) danych opadowych, m.in. w systemie RainGRS, co ma kluczowe znaczenie dla poprawy wiarygodności prognoz nowcastingowych, a także dla osłony przeciwpowodziowej, w tym tworzonego obecnie w IMGW-PIB systemu prognozowania powodzi błyskawicznych (SOPPB) będących skutkiem intensywnych opadów burzowych.