Informator meteorologiczny CMM nr 2/12/2023

Średnia dobowa temperatura powietrza i anomalia temperatury powietrza do 20 grudnia 2023

W skali całego kraju najniższa dobowa temperatura powietrza w okresie pierwszych dwudziestu dni grudnia wystąpiła piątego dnia miesiąca i wyniosła -4,9°C. Najwyższą średnią dobową temperaturę powietrza zanotowano 17 grudnia 6,2°C. Pierwsza dekada miesiąca była zdecydowanie poniżej normy i zamknęła się anomalią -3,7°C. Po dwóch dekadach wartości były już zbliżone do normy, a anomalia dodatnia na poziomie 0,1°C.

Średnia dobowa temperatura powietrza oraz anomalia temperatury powietrza do dnia 20.12.2023

Anomalia i średnia temperatura powietrza na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

Minione dwie dekady grudnia zakończyły się na przeważającym obszarze kraju dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza. Jedynie na stacji synoptycznej w Nowym Sączu anomalia względem normy dla całego miesiąca była ujemna. W stosunku do pierwszej dekady grudnia biegunem zimna pozostała nadal południowa Małopolska. Na stacji synoptycznej w Zakopanem średnia 20-dniowa temperatura powietrza wyniosła -1,6°C. Na wschodzie kraju, średnia temperatura powietrza była na poziomie około -0,5°C. Najwyższą średnią z dwóch dekad 2,5°C potwierdzono na stacji synoptycznej Hel.

Anomalia temperatury powietrza i średnia temperatura powietrza w dniach od 1 do 20 grudnia. Dane ze stacji synoptycznych IMGW-PIB bez stacji wysokogórskich na Śnieżce i Kasprowym Wierchu. Anomalia obliczona względem normy dla całego miesiąca.

Minimalna i maksymalna temperatura powietrza na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

Przez dwadzieścia dni grudnia najniższą minimalną temperaturę powietrza zanotowano na stacji synoptycznej w Raciborzu -16,7°C (04.12.2023). Najwyższą maksymalną temperaturę powietrza zmierzono w drugiej dekadzie grudnia na stacji synoptycznej w Bielsku-Białej 13,3°C. We wspomnianym okresie na wszystkich analizowanych stacjach synoptycznych maksymalna temperatura powietrza przekroczyła wartości 0°C.

Minimalna i maksymalna temperatura powietrza w dniach od 1 do 20 grudnia. Dane ze stacji synoptycznych IMGW-PIB bez stacji wysokogórskich na Śnieżce i Kasprowym Wierchu.

Anomalia i suma opadu atmosferycznego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

Dwie dekady grudnia były na przeważającym obszarze kraju poniżej normy meteorologicznej pod względem sumy opadów atmosferycznych. Zwłaszcza na północy i w centrum kraju. W Gdańsku suma opadu atmosferycznego wyniosła 10,1 mm, co stanowi 28% średniego miesięcznego opadu z lat 1991 – 2020. Natomiast na zachodzie i południowym wschodzie wartość opadu – łącznie w postaci deszczu i śniegu była na poziomie normy dla całego grudnia.

Anomalia opadu i suma opadu atmosferycznego w dniach od 1 do 20 grudnia. Dane ze stacji synoptycznych IMGW-PIB bez stacji wysokogórskich na Śnieżce i Kasprowym Wierchu. Anomalia obliczona względem normy dla całego miesiąca.

Anomalia i suma usłonecznienia na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

Anomalia usłonecznienia i usłonecznienie w dniach od 1 do 20 grudnia. Dane ze stacji synoptycznych IMGW-PIB bez stacji wysokogórskich na Śnieżce i Kasprowym Wierchu. Anomalia obliczona względem normy dla całego miesiąca.

Usłonecznienie możliwe (czas z dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego w okresie dnia) w grudniu wynosi w Polsce średnio około 248 godzin. Dwie dekady grudnia charakteryzowały się jednak znacznym zachmurzeniem, stąd ujemna anomalia, zwłaszcza w centralnej i wschodniej części Polski – na poziomie jedynie 7 – 26% normy miesięcznej (z pominięciem stacji synoptycznej w Świnoujściu). Na stacji we Włodawie w okresie kolejnych 20 dni grudnia nieograniczony dopływ promieniowania słonecznego oceniono zaledwie na 3 godziny. Natomiast w Jeleniej Górze było to łącznie trochę ponad 45 godzin.

Historia pogody w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia

Większość z nas marzy o mroźnych i śnieżnych Świętach, jakie ostatnio możemy zobaczyć już tylko w reklamach czy kultowych filmach. Wigilia i Święta potrafią nas coraz bardziej pogodowo zaskoczyć. Na przestrzeni ostatnich 31 lat warunki atmosferyczne w dniach od 24 do 26 grudnia coraz rzadziej przypominają nam zimę, a bardziej jesień lub wiosnę. Ostatnie bardzo śnieżne Święta na obszarze całego kraju wystąpiły w 2010 roku i od tego czasu już na taką skalę nie wystąpiły. Nawet postępująca zmiana klimatu nie przekreśla oczywiście, że możemy zapomnieć o wystąpieniu pokrywy śnieżnej i mrozu, jednak taki zestaw świąteczny będzie pojawiał się coraz rzadziej.

Ostatnia Wigilia z ujemnymi wartościami temperatury powietrza w okresie całej doby na obszarze prawie całego kraju wystąpiła 16 lat temu, w roku 2007. Podobna sytuacja wystąpiła dla pierwszego dnia Świąt. Drugi dzień Świąt z mrozem przez całą dobę wystąpił jednak nie tak dawno, bo dwa lata temu.

Pogodowe kalendarium Świąt w okresie ostatnich lat :

Wigilia

Minimalna i maksymalna temperatura powietrza na przestrzeni ostatnich lat (24 grudnia)

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia

Minimalna i maksymalna temperatura powietrza na przestrzeni ostatnich lat (25 grudnia)

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Minimalna i maksymalna temperatura powietrza na przestrzeni ostatnich lat (26 grudnia)

Opracowanie:

dr Radosław Droździoł, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

dr Joanna Wieczorek, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Konsultacja merytoryczna:

prof. dr hab. inż. Mariusz Figurski, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Wizualizacja danych:

dr Alan Mandal, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

dr Radosław Droździoł, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB