Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Prognoza zachmurzenia dla obserwatorów zaćmienia Księżyca w dniu 28 X 2023 roku
Pogodę w Polsce kształtuje front okluzji związany z niżem, którego ośrodek 984 hPa zalega nad wschodnią Białorusią.
W ciągu najbliższej doby nadal pozostaniemy pod wpływem frontu okluzji.
W ciągu najbliższej doby Polska znajdować się będzie na skraju klina ciepła. Nad Polską zalega polarno-morska masa powietrza. Na północy kraju zalega powietrze polarno-morski stare, na południu polarno-morskie.
Prognoza zachmurzenia na godzinę 20:00 (18 UTC)
Prognostyczna diagramy aerologiczne na godzinę 18 UTC, 28 X 2023 roku.
W godzinach wieczornych, w chwili rozpoczęcia się zaćmienia Księżyca, należy spodziewać się zachmurzenia od umiarkowanego do dużego i całkowitego. Zachmurzenie umiarkowane na południu Polski (woj. opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie). Lokalne chwilowe zmniejszenie zachmurzenie na północy kraju. Na niebie należy spodziewać się chmur Stratocumulus, Stratus, Altostratus, Altocumulus, Cirrus i Cirrostratus, lokalnie mogą być wbudowane chmury Cumulonimbus lub Cumulus congestus.
Prognoza zachmurzenia na godzinę 23:00 (21 UTC)
Prognostyczne diagramy aerologiczna na godzinę 21 UTC (23:00), 28 X 2023 roku.
Około godziny 23 należy spodziewać się nadal zachmurzenia dużego i całkowitego. Na południu kraju możliwe zachmurzenie umiarkowane. Na północy i północnym wschodzie lokalne chwilowe zmniejszenie pokrycia sklepienia niebieskiego przez chmury. Na niebie zalegać będą chmury Stratus, Stratocumulus, Altostratus, Altocumulus, Cirrus oraz Cirrostratus. Możliwe wbudowane chmury Cumulus congestus lokalnie Cumulonimbus.
Prognoza warunków obserwacyjnych
Podczas zaćmienia Księżyca występować trudne warunki obserwacyjnych, a na znacznym obszarze kraju brak sprzyjających warunków do obserwacji. Na południu kraju (woj. śląskie, małopolski, podkarpackie, a z upływem czasu także i w zachodnich rejonach woj. dolnośląskiego) występować będą największe szanse na obserwację Księżyca, chociaż nie należy spodziewać się ww. rejonie bezchmurnego nieba. Lokalne zmniejszenie zachmurzenie na północnym wschodzie i na północy kraju może umożliwić chociaż chwilowe obserwacje Księżyca. Należy podkreślić, że podczas maksymalnej fazy zaćmienia 12,2 % tarczy Księżyca będzie zanurzona w stożku cienia Ziemi, zatem nawet przy zachmurzeniu umiarkowanym obserwacje będą utrudnione, w szczególności dla obserwacji przeprowadzonych bez sprzętu optycznego.