Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie: dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Sytuacja synoptyczna, 3 I 2024 roku, godzina 06 UTC.
Polska jest w zasięgu układu niskiego ciśnienia z układem frontów atmosferycznych zalegających w zatokach niskiego ciśnienia i przemieszczających się powoli na wschód.
Na froncie okluzji przebiegającym od Wielkiej Brytanii przez Morze Północne oraz Danie, występują dwie zamknięte cyrkulacje. Jeden ośrodek 975 hPa zalega nad Morzem Północnym, a drugi 977, 1 hPa znajduje się nad Atlantykiem w pobliżu Wysp Brytyjskich. Wspomniane ośrodki rozbudowały się do poziomu 700 hPa. Wyżej izohipsy bardzo szybko się prostują.
Nad Polską zalega polarno-morska masa powietrza.
W nocy nadal pozostaniemy pod wpływem frontów atmosferycznych.
Prognoza zachmurzenia – model ICON
Zachmurzenie ogólne całkowite.
Na niebie chmury piętra niskiego Stratus fractus, Stratocumulus. W wielu rejonach występować będą chmury Cumulus congestus lub Cumulonimbus, z wierzchołkami do 7,3 km.
W piętrze chmur średnich występować będą chmury Altocumulus stratiformis perlucidus/translucidus/opacus oraz Altostratus translucidus/opacus.
W piętrze chmur wysokich występować będą chmury Cirrus fibratus/spissatus oraz Cirrostratus fibratus. W piętrze chmur wysokich występować będzie więcej przejaśnień, jednak nie wpłynie to na warunki obserwacyjne.
Model ALARO
Z symulacji modelem ALARO wynika, że na południu Polski wystąpi zachmurzenie umiarkowane (lokalnie rozpogodzenia). Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite.
Model ECMWF
Symulacje pola zachmurzenia całkowitego modelem ECMWF są bardziej łaskawe. Obszarów z zachmurzeniem umiarkowanym powinno występować więcej. Lokalnie i chwilowo mogą występować przebłyski czystego nieba lub nieba pokrytego chmurami Cirrus i/lub Cirrostratus.
Model GFS
Podobne wyniku pola zachmurzenia otrzymuje się w symulacjach modelem GFS.
Prognoza warunków obserwacyjnych
Brak dobrych warunków do obserwacji nieba. Mogą występować lokalnie obszary, gdzie przez chmury będzie przebijać czyste sklepienie niebieskie lub pokryte chmurami Cirrus lub Cirrostratus z towarzyszącymi chmurami piętra średniego i niskiego. Jednak nie będą to warunki zadowalające miłośników obserwacji astronomicznych.