Prognoza pola zachmurzenia i warunków obserwacyjnych dla obserwatorów Superpełni

  • Post author:
  • Post published:29 września 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna

Obraz zawierający mapa, tekst, atlas

Opis wygenerowany automatycznie

Polska jest na skraju układu wysokiego ciśnienia, którego ośrodek 1027,1 hPa zalega nad zachodnią Rosją w pobliżu granicy z Białorusią.

Prognostyczna sytuacja synoptyczna

Obraz zawierający tekst, mapa, diagram, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający mapa, tekst, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

W ciągu najbliższej doby pogodę w Polsce zacznie kształtować płytka zatoka niskiego ciśnienia w której zalegać będzie chłodny front atmosferyczny przemieszczający się na wschód. W godzinach nocnych zatoka zaznaczy się na zachodzie Polski.

Górne pole ciśnienia

Obraz zawierający diagram, szkic

Opis wygenerowany automatycznie

W piątek w ciągu dnia napływać jeszcze będzie ciepłe powietrze (ujemny kąt adwekcji) z południowego zachodu. W nocy za przemieszczającym się frontem atmosferycznym napływać będzie powietrze chłodniejsze (nad Polską występować będzie dodatni kąt adwekcji).

Co widać na mapach pola temperatury na wysokości 850 hPa, 700 hPa oraz 500 hPa.

Topografia względna

Z analizy map topografii względnej wynika, że Polska pozostaje jeszcze w ciepłej masie powietrza. W ciągu dnia przebiegać będzie oś klina ciepła. Na południowym zachodzie Polski średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa będzie najwyższa. Z upływem czasu nad północno zachodnią Polską zaznaczy się strefa zwiększonego gradientu geopotencjału względnego, co jest związane z frontem atmosferycznym, a sama strefa zagęszczonych izohips względnych jest nieco przesunięta w obszar chłodniejszej masy powietrza. Od zachodu zacznie do Polski nasuwać się zatoka chłodniejszego powietrza.

Topografia bezwzględna TB500 oraz pole wilgotności

Z mapa topografii bezwzględnej TB500 oraz wilgotności na tym samym poziomie, zauważyć można, że wraz z przemieszczającym się frontem od zachodu zacznie się przemieszczać z zachodu na wschód strefa zwiększonej wilgotności.

Deficyt punktu rosy

 

Diagramy aerologiczne

Pole zachmurzenia

Z analizy pola deficytu punktu rosy, diagramów aerologicznych wynika, że w strefie frontu atmosferycznego należy spodziewać się chmur w każdym piętrze chmurowym.

Zachmurzenie ogólne

W godzinach wieczornych i nocnych jedynie w południowo wschodniej Polsce należy spodziewać się braku chmur lub chmur Cirrus fibratus. Na pozostałym obszarze kraju występować będzie zachmurzenie umiarkowane i duże, a w strefie frontu całkowite.

Chmury piętra niskiego

Początkowo na zachodzi i północy aż po Gdańsk występować będą chmury Stratocumulus oraz Stratus (głównie na zachodzie kraju, lokalnie na północy Polski. Lokalnie, w strefie frontu, wbudowane mogą być chmury Cumulus congestus lub Cumulonimbus. Strefa zachmurzenia piętra niskiego będzie powoli przemieszczała się na wschód.

Chmury piętra średniego

Wraz z przemieszczającym się frontem w piętrze średnim należy oczekiwać chmur Altocumulus. Możliwe także strefy chmur Altostratus.

Zachmurzenie piętra wysokiego

Na niebie należy także oczekiwać chmur Cirrus fibratus/spissatus, Cirrostratus fibratus.

Warunki obserwacyjne

Najlepsze warunki do obserwacji Superpełni będą mieli obserwatorzy z południowo wschodniej Polski. Warunki będą stopniowo się pogarszały w kierunku zachodnim. Szczegóły na mapach pola zachmurzenia.