Relacja z XXI edycji Szkoły Meteorologii Lotniczej w Kościelisku

  • Post author:
  • Post published:9 października 2023
  • Post category:Info
Fot. Archiwum własne, Marcin Grzelczyk (IMGW-PIB CMM)

Opracowanie: Marcin Grzelczyk, IMGW-PIB CMM

W dniach 1 – 6 października 2023 r. odbyła się XXI edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej w Kościelisku, k. Zakopanego. Tegoroczna edycja składała się jak zawsze z wykładów w połączeniu z warsztatami prowadzonych przez ekspertów i synoptyków IMGW-PIB oraz SSH SZ RP, kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP, przedstawiciela ULC, pilotów i instruktorów lotnictwa.

Zajęcia odbywały się w kompleksie wypoczynkowo-szkoleniowym, którego częścią jest zabytkowy dom wczasowy zbudowany w latach 1898 – 1902.

Image

Wykład pracowników IMGW-PIB CMM, fot. Martyna Zosicz (IMGW-PIB CMM)

Image

Wykład pracowników IMGW-PIB CMM, fot. Martyna Zosicz (IMGW-PIB CMM)

Pierwszego dnia, po oficjalnym otwarciu przez Panią Dyrektor dr Ewę Jakusik, prelekcję mieli pracownicy Centrum Modelowania Meteorologicznego. Ich półtoragodzinny wykład opisujący produkty meteorologiczne oraz możliwości produkcyjne wybranych zagadnień idealnie wpisał się w tytuł tegorocznej edycji – Służba meteorologiczna w obliczu nowych wyzwań i zapotrzebowań dla lotnictwa. Dr Alan Mandal i Marcin Grzelczyk zaprezentowali podstawy i założenia modelowania w Instytucie, zaprezentowali Białą Księgę Numerycznych Modeli Pogody. Główną częścią były wymagane przez umowy produkcje dla MOLC, jak i możliwości produkcyjne dla awiacji. Był to udany powrót “modelarzy” do Szkoły Meteo po ponad 10 latach nieobecności. Liczne pytania jednoznacznie pokazały, że warto poszerzać zakres wykładów i szkoleń, zaś merytoryczne odpowiedzi potwierdzają ciepłe i miłe przyjęcie przez uczestników i organizatorów.

W kolejnych dniach atrakcji nie brakowało. Zaprezentowana została mobilna stacja meteorologiczna oraz jej praktyczne zastosowanie – profilowanie pionowe. Wprawdzie nie zostało zakończone sukcesem to w fazie testów dostarczyło ważnych danych i umiejętności niezbędnych do wypracowania procedur przyszłej jednostki terenowej.

Sonda, fot. Marcin Grzelczyk (IMGW-PIB CMM)

Przygotowanie balonu, fot. Marcin Grzelczyk (IMGW-PIB CMM)

Środa była dniem wykładów plenerowych. Podczas wycieczki na Halę Gąsienicową możliwe było również zobaczenie Stacji w Zakopanem, jak i zrozumienie potrzeby istnienia stacji badań śniegu i lawin na Hali. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję zwiedzenia oryginalnego budynku oraz porozmawiania z obserwatorami.

Stacja meteorologiczna Zakopane, fot. Marcin Grzelczyk (IMGW-PIB CMM)

Szlak niebieski na Halę Gąsienicową, fot. Marcin Grzelczyk (IMGW-PIB CMM)

Szlak niebieski na Halę Gąsienicową, fot. Marcin Grzelczyk (IMGW-PIB CMM)

Stacja Badań Śniegu i Lawin Hala Gąsienicowa, fot. Marcin Grzelczyk (IMGW-PIB CMM)

Stacja Badań Śniegu i Lawin Hala Gąsienicowa, fot. Marcin Grzelczyk (IMGW-PIB CMM)

XXI edycja Szkoły Meteorologii Letniczej była bardzo udanym wydarzeniem. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość zdobycia cennej wiedzy i umiejętności z zakresu meteorologii lotniczej. Szkolenie było również okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między przedstawicielami różnych środowisk związanych z lotnictwem. Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami w zakresie meteorologii lotniczej.