Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Sytuacja synoptyczna w Europie z godziny 06 UTC, 24 VII 2023 roku
Polska znajduje się w ciepłym sektorze układu niskiego ciśnienia znajdującego się nad Danią z centrum 995 hPa. Układ baryczny jest w stadium pogłębiania. Od centrum wiru cyklonicznego rozciąga się zatoka przez Niemcy, Francję, Płw. Iberyjski aż po Atlantyk. W zatoce znajduje się front atmosferyczny, który jest pofalowany. Na zachód od zatoki znajduje się druga zatoka, w której również znajduje się pofalowany front. Fragment frontu zalegającego nad południową Anglią oraz nad Morzem Północnym stanowi front okluzji. Pozostały fragment to front chłodny. Nad Skandynawia i północno zachodnią Rosją zalega kolejny układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem nad Morzem Białym. Niż jest w stadium okludowania. Nad Bałkanami i Morzem Czarnym oraz nad Płw. Apenińskim, Morzem Adriatyckim i Tyrreńskim znajduje się wyż. Na zachód od Korsyki i Sardynii, nad zachodnim obszarem Morza Śródziemnego, występuje płytki układ niskiego ciśnienia.
Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 24 VII 2023 roku, godzina 06 UTC
Niż znad Danii jest wysokim układem niskiego ciśnienia. Oś układu pochylona w kierunku północno zachodnim, w kierunku chłodniejszej masy powietrza. Zalegający niż nad Morzem Białym również jest wysokim układem barycznym z osią niemal pionową. Nad Atlantykiem, Zatoką Biskajską, Płw. Iberyjskim izohipsy są gięte na kształt zatoki. Nad Bałkanami, Płw. Apenińskim oraz częściowo nad Morzem Śródziemnym izohipsy są gięte na kształt klina. Na poziomie 500 hPa oraz 300 hPa, nad Morzem Czarnym, izohipsy są gięte na kształt zatoki. Na poziomie 850 hPa nad zachodnim obszarem Morza Czarnego izohipsy są gięte na kształt klina.
Analiza górnego pola wiatru, 24 VII 2023 roku, godzina 12 UTC
Nad Francją, Niemcami oraz Polską zalega prąd strumieniowy na wysokości FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Atlantykiem, aż po Płw. Iberyjski występuje prąd strumieniowy na wysokości FL360, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad południowymi obszarami Płw. Iberyjskiego, Balearami, Płw. Apenińskim, Bałkanami oraz Morzem Egejskim ukształtował się prąd strumieniowy na wysokości FL370, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.
W obszarze przerywanej linii [1] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/380. W obszarze przerywanej linii [2] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL300/400. W obszarze przerywanej linii [3] występuje turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL300/400.
Z symulacji numerycznych wynika, że o godzinie 12 UTC, nad zachodnią Polską, występować będzie strefa najsilniejszego wiatru, z prędkością do 40 m/s w osi prądu.
Tropopauza
Nad Morzem Północnym zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL290). Nad Morzem Norweskim zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL320).
Analiza termiczna troposfery
Nad Islandią, Morzem Norweskim i Północnym oraz Barentsa, a także nad Skandynawią, Płw. Kolskim, północno zachodnią Rosją, Wyspami Brytyjskimi aż po Belgię, Holandię, północną Francję i częściowo Zatokę Biskajską zalega obszar chłodu. Na północ od Wysp Brytyjskich zalega wyodrębniony obszar chłodu. Na wysokości 700 hPa, 500 hPa oraz 300 hPa występują odpowiednio zamknięte izotermy -6°C, -22°C oraz -48°C. Nad północno zachodnią Rosją zalega drugi obszar chłodu z zamkniętymi izotermami -18°C i -46°C na wysokości 500 hPa i 300 hPa. Nad Europą południową i centralną izotermy są gięte na kształt klina. Nad Płw. Azji Mniejszej izotermy gięte na kształt zatoki. Nad Europą wschodnią izotermy są gięte na kształt zatoki. Powyżej poziomu 850 hPa izotermy szybko się prostują z wysokością. Nad Morzem Norweskim zalega powietrza arktyczne. Nad Morzem Śródziemnym występują zwrotnikowe masy powietrza. Pozostały obszar kontynentu w zasięgu powietrza polarno-morskiego, charakteryzującego się odmiennymi właściwościami termicznymi.
Nad Polską zalega klin ciepła. Na południu kraju średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa wynosi 10°C. Na wysokości 850 hPa na południu kraju temperatura powietrza wynosi 18°C. Napływa powietrze z południowego zachodu.
Zapas wody w pionowym słupie powietrza o przekroju 1 m2 (TPW) wynosi 28-32 mm.
Rozwój sytuacji barycznej nad Europą
Jutro nadal Polska zostanie w zasięgu układu niskiego ciśnienia, którego ośrodek 995 hPa przemieści się nad południową Skandynawie. Układ będzie w fazie okludowania. W ciepłym sektorze niżu utworzy się linia konwergencji (wschodnia Polska, aż po północne Włochy), za którą przemieszczał się będzie pofalowany front z chłodnymi i ciepłymi fragmentami. Nad Morzem Czarnym i zachodnią Rosją występować będzie wyż. Na zachód od Wysp Brytyjskich i na południe od Islandii zalegać będzie układ niskiego ciśnienia znajdujący się w stadium okludowania. W jego ciepłym sektorze występować będzie zatoka z frontem ciepłym.
Rozwój górnego pola ciśnienia
Niż zalegający nad południową Skandynawia będzie układem wysokim, którego głębokość na poszczególnych poziomach izobarycznych nie zmieni się. Niż występujący nad północno zachodnią Rosją ulegnie cyklolizie na poziomie dolnym. Na poziomie 500 hPa oraz 300 hPa zaznaczona będzie jeszcze zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na poziomie 300 hPa głębokość wiru zmniejszy się (powierzchni izobaryczna podniesienie się) z 906 gpdam na 909 gpdam. Nad Europą południową, południowo zachodnią izohipsy będą gięte na kształt zatoki.
Rozwój górnego pola wiatru
Na zachód od Wysp Brytyjskich występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL330, z maksymalną prędkością w osi prądu 47,5 m/s. Nad południowym obszarem Płw. Iberyjskiego, Sardynią, Korsyką, Włochami, Bałkanami aż po Płw. Azji Mniejszej rozciągać się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL280, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5-50 m/s. Na południe od Budapesztu zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL310, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s. Nad Europą południowo zachodnią przez Polskę aż po Białoruś występować będzie prąd strumieniowy na wysokości FL360, z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5-55 m/s.
W obszarze przerywanej linii [1] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/390. W obszarze przerywanej linii [2] występować będzie okazjonalnie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/350. W obszarze przerywanej linii [3] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/350. W obszarze przerywanej linii [4] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL280/390. W obszarze przerywanej linii [5] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL240/350. W obszarze przerywanej linii [6] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL210/350. W obszarze przerywanej linii [7] występować będzie turbulencja czystego nieba w przedziale wysokości FL210/380.
W ciągu najbliższej doby nad Polską przemieszczać się będzie z południowego zachodu na północny wschód strefa dużych prędkości wiatru (na poziomie 300 hPa).
Rozwój warunków termicznych troposfery
Strefa chłodu obejmie dodatkowo środkową Francję i przemieści się będzie także na wschód. Rozkład mas powietrza nad kontynentem nie ulegnie zasadniczym zmianom.
Oś klina ciepła przemieszczać się będzie na wschód. Jutro oś znajdzie się poza wschodnimi granicami kraju.
W dalszym ciągu napływać będzie powietrze z południowego zachodu.
W nocy w dzielnicach centralnych występować będzie największy zasób wody w pionowym słupie powietrza, który wyniesie 36-44 mm. Na zachodzie kraju zasób wody będzie niższy i wyniesie 20-24 mm. Z upływem czasu strefa dużego zasobu wody w pionowym słupie powietrza przemieszczać się będzie na wschód. W dzień jedynie na krańcach Polski południowo wschodniej zaznaczy się strefa zwiększonego zasobu wody w pionowym słupie powietrza, który wyniesie 40 mm. Na pozostałym obszarze TPW wyniesie 12-32 mm.
Prognoza zachmurzenia
Wieczorem i w nocy strefa dużego zachmurzenie będzie przemieszczała się z zachodu na wschód. Jutro zachmurzenie umiarkowane i duże.
Wieczorem i w nocy na niebie należy spodziewać się chmur Cumulus, Cumulonimbus, możliwy Stratocumulus oraz Stratus. W strefie opadów chmurom Cb mogą towarzyszyć chmury Stratus fractus cumulonimbogenitus oraz Cumulus fractus cumulonimbogenitus. Jutro podobnie, występować będą chmury Cumulus, Cumulonimbus, możliwy Stratocumulus.
W strefie chmur piętra średniego występować będą chmury Altocumulus (perlucidus, translucidus, undulatus, lenticularis, radiatus). W strefie chmur Cb możliwe chmury Altocumulus cumulonimbogenitus. Występować będą także chmury Altostratus.
W piętrze chmur wysokich występować będą chmury Cirrus fibratus/radiatus/możliwe vertebratus. Cirrostratus fibratus/undulatus. Mogą występować także chmury Cirrocumulus.
Prognoza opadów
Wieczorem i w nocy opady przelotne deszczu, miejscami dość intensywne. Jutro również należy spodziewać się opadów przelotnych deszczu. Na południowych wschodzie, pod wieczór, mogą być intensywne.
Prognoza gradu
Wieczorem i w nocy możliwy opad gradu, rozmiary gradzin lokalnie do 3,5-5 cm. Jutro na wschodzie i na południowym wschodzie możliwy opad gradu. Gradziny mogą osiągać rozmiary do 1-3,5 cm.
Prognoza burz
Wieczorem i w nocy burze. Jutro na południu kraju możliwe burze. W południowo wschodniej części kraju burze mogą być intensywniejsze. Nie można wykluczyć burzy we wschodniej części kraju.
Prognoza pozostałych pól meteorologicznych na stronie: www.cmm.imgw.pl