Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie: dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Prognostyczna sytuacja synoptyczna na 31 XII 2023 roku
W niedzielę od zachodu Polska zacznie dostawać się pod wpływ układu niskiego ciśnienia. O godzinie 12 UTC ośrodek 970 hPa będzie zalegał nad Irlandią (wg. DWD). Z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny.
Z symulacji numerycznych wynika, że niż będzie się wypełniał. Głębokość wiru cyklonalnego będzie się zmniejszała. Ośrodek niżu będzie nieznacznie zmieniał swoje położenie, ze względu na utratę znacznej asymetrii termicznej. Nad Polską będzie zwiększony gradient ciśnienia co widać na symulacjach numerycznych w postaci zagęszczonych izobar oraz przemieszczającej się nad Polską strefy ujemnych tendencji ciśnienia. Ponieważ wir cykloniczny się będzie wypełniał zatem i wielkość ujemnych tendencji ciśnienia będzie powoli się zmniejszała. Niemniej jednak należy spodziewać się zwiększonej prędkości i porywów wiatru.
Z analizy pola tendencji pola geopotencjału oraz geopotencjału na poszczególnych poziomach wynika, że układ niskiego ciśnienia, który będzie kształtował pogodę w Polsce, będzie wysokim układem barycznym, będącym w ostatnie fazie rozwoju i będzie się wypełniał, a proces wypełniania dotrze do górnych poziomów troposfery.
Prognostyczna sytuacja synoptyczna na 1 I 2024 roku
W pierwszy dzień stycznia pogodę w Polsce kształtować będzie wypełniający się układ niskiego ciśnienia. Według prognostycznej mapy synoptycznej DWD front atmosferyczny okluzji powinien już opuścić Polskę, ewentualnie powinien wpływać na pogodę we wschodniej Polsce. Według prognostycznej mapy synoptycznej MetOffice Polska powinna pozostawać w zasięgu układu frontów atmosferycznych.
Centrum niżu nie zmieni znacząco swojego położenia.
W noc sylwestrową nad Polską będzie przemieszczała się oś klina ciepła. W niedziele będzie występowała adwekcja ciepła. W poniedziałek od zachodu wystąpi adwekcja chłodu. Jednak nasuwająca się za frontem atmosferycznym chłodniejsza masa powietrza nie będzie znacząco różnić się termicznie. Przemieszczający się klin ciepła będzie dość dobrze odwzorowany w prognozie temperatury. Nad ranem w niedziele (31 XII), tuż przed wschodem Słońca, temperatury powietrza wynosić będą od 0 st. C w Opolu oraz częściowo w woj. warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim i lokalnie w łódzkim do 3 st. C w Poznaniu, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim.
W noc sylwestrową (31 XII 2023/1 I 2024 roku) będzie cieplej. W najchłodniejszej chwili nocy temperatury będą wynosić od 1 st. C w Suwałkach i Zielonej Górze do 4 st. C w Warszawie.
Zatem będzie zalegać nad Polską nieco cieplejsza masa powietrza. Temperatura w nocy nie będzie osiągać tak wysokich wartości jak to miało miejsce podczas zeszłorocznego sylwestra 2022/23.
Pomimo przemieszczania się w nocy osi klina ciepła nad Polską temperatura odczuwalna będzie niższa, powodując odczucie chłodu. Przyczyną będzie zwiększona prędkość wiatru. Temperatura odczuwalna będzie się wahała od 2 st. C w Krakowie do -2 st. C w woj. łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim oraz na północy kraju.
W niedzielę (31 XII) w ciągu dnia temperatura powietrza wynosić będzie od 1 st. C w Olsztynie do 5 st. C w Łodzi i Katowicach i 6 st. C w Krakowie.
W zachodniej części woj. dolnośląskiego temperatury mogą być nieco wyższe.
W pierwszy dzień nowego roku nadal ciepło. Od 2 st. C w Suwałkach i Olsztynie do 6 st. C na południu kraju.
W niedzielę, w ciągu dnia, wiatr z południa lub SSE o prędkości 6-33 km/h. W porywach wiatr będzie osiągał prędkość do 40-60 km/h na południu kraju.
W noc sylwestrową wiatr południowy i południowo zachodni na zachodzie kraju oraz w woj. łódzkim, południowy i SSE na pozostałym obszarze kraju, o prędkości 2-32 km/h. W porywach wiatr osiągać będzie prędkość do 50-60 km/h na południu i na zachodzie kraju.
W poniedziałek (1 I 2024 roku) wiatr południowo zachodni oraz WSW, o prędkości 10-24 km/h, w porywach do 40-50 km/h.
W noc sylwestrową należy spodziewać się opadów deszczu. W obszarze Zakopanego niewykluczony opad deszczu ze śniegiem. Strefa opadów będzie związana z przemieszczającym się frontem atmosferycznym. Należy mieć na uwadze, że numeryczna prognoza pola opadu może być obarczona większą niepewnością, co związane jest z ograniczeniami modeli numerycznych.
Wraz z przemieszczającą się powierzchnią frontową, przemieszczać się będzie strefa zachmurzenia, zlokalizowanego w różnych piętrach (St, Sc, Ac, As, Ci, Cs). W nocy występować będzie zachmurzenie duże i całkowite, lokalnie zza chmur widoczny będzie Księżyc znajdujący się fazie garbatej ubywającej.