Komentarz do numerycznych prognoz pogody (27/28.04.2023)

  • Post author:
  • Post published:27 kwietnia 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Komentarz nr XLVII/2023 do numerycznych prognoz meteorologicznych –

dzień 27 oraz noc 27/28 IV 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 12/18 UTC, 26 IV 2023 roku

Rano wschodnie rejony kraju były jeszcze w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego związanego z ośrodkiem znad Szwecji. Na pofalowanym froncie rozciągającym się od Skandynawii po Morze Śródziemne znajduje się kilka płytkich wirów. Pogodę w zachodniej części kraju kształtował klin wysokiego ciśnienia. W rejonie Morza Karskiego zalega płytki wir cykloniczny z ośrodkiem 1009,2 hPa. Nad Atlantykiem zalega wir cykloniczny z ośrodkiem 990 hPa. W jego południowo wschodnim rejonie znajduje się układ frontów. W wierzchołku fali nie ma jeszcze wyodrębnionej zamkniętej izobary. Nad Azorami znajduje się wyż z ośrodkiem 1015 hPa. Nad Morzem Śródziemnym zalega kolejny układ wyżowy. Nad Płw. Iberyjskim znajduje się płytki niż termiczny. Pogodę na Grenlandii kształtuje wyż, który klinem sięgnie aż do Europy. W ciągu ostatniej doby w rejonie Wysp Brytyjski utworzyła się zamknięta cyrkulacja antycykloniczna z ośrodkiem 1020 hPa. Ośrodek zakreślił łuk i obecnie znajduje się nad Morzem Północnym. W rejonie północno zachodniej Rosji zalega płytki wir cykloniczny z ośrodkiem 1001,2 hPa.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 26 IV 2023 roku, godzina 00/12 UTC

Niż znad Szwecji nadal jest układem wysokim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną aż do wysokości 300 hPa. Głębokość wiru na poszczególnych poziomach nie zmieniła się. Niż znad północno zachodniej Rosji jest układem niskim. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna do poziomu 700 hPa. Na wyższych poziomach izohipsy gięte na kształt zatoki. Niż znad rejonu Morza Karskiego układem co najmniej średnim. Na wyższych poziomach ośrodek znajduje się poza domeną mapy. Nad Atlantykiem zalega wysoki układ wysokiego ciśnienia. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna aż do poziomu 200 hPa. Na dolnej mapie synoptycznej oraz na wysokości 850 hPa ośrodek będzie jeszcze dwucentrowy. Wyżej zalega już ośrodek jednocentrowy. Na wysokości 850 hPa oraz 500 hPa wir się pogłębił. Nad Europą zachodnią izohipsy gięte na kształt klina. Nad Bałkanami oraz w rejonie Morza Egejskiego izohipsy gięte na kształt zatoki.

Analiza górnego pola wiatru

Nad północno zachodnią Polską, nad Morzem Północnym oraz Danią znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL290 z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Atlantykiem, aż po Szwajcarię, Włochy, Morze Jońskie i Morze Śródziemne znajduje się prąd strumieniowy na wysokości FL330 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Litwą, Łotwą, Zatoką Fińską oraz Skandynawią zalega prąd strumieniowy na wysokości FL290 z maksymalną prędkością w osi prądu 42,5 m/s.

Tropopauza

Nad Południową Szwecją zalega niż tropopauzy (tropopauza wykazuje w tym rejonie obniżenie i znajduje się na wysokości FL240).

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS śro. 26.04.2023 21 UTC Theta-W 850hPa GFS śro. 26.04.2023 21 UTC

Morze Norweskie, Morze Północne, południowa Skandynawia, Dania, oraz Polska w zasięgu powietrza arktycznego morskiego. Płw. Iberyjski obejmuje zwrotnikowa masa powietrza. W Europie zachodniej zalega powietrze polarno-kontynentalne. Pozostały obszar Europy w zasięgu polarno-morskiej masy powietrza.

Nad Polską zalega zatoka chłodu. Napływa z WNW masa powietrza arktycznego morskiego.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

W ciągu dnia nad Polską nasunie się wyż, który powoli przesuwać się będzie na wschód. Od Morza Norweskiego, przez Skandynawię, Europę wschodnią, aż po północne rejony Afryki, rozciągać się będzie bruzda niskiego ciśnienia w której zalegać będzie front atmosferyczny. Nad Morzem Barentsa zalegać będzie układ wysokiego ciśnienia. Nad Europą wschodnia znajdować się będzie obszar podwyższonego ciśnienia. Europa południowa oraz Morze Śródziemnomorskie będą w zasięgu obszaru podwyższonego ciśnienia. Nad Atlantykiem znajdować się będzie nadal umiarkowanie głęboki wir cykloniczny. W Europie zachodniej oraz w Wielkiej Brytanii pogodę zacznie kształtować układ frontów atmosferycznych. W drugiej połowie dnia dojdzie do zwarcia frontu okluzji i prawdopodobnie okludującego już układu frontów. Nad Grenlandią nadal zalegać będzie wyż.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Nad Atlantykiem nadal zalegać będzie wysoki układ niskiego ciśnienia. Niż pogłębi się na wysokości 850 hPa oraz 500 hPa. Na wysokości 300 hPa głębokość wiru zmniejszy się. Niż znad Skandynawii również będzie nadal układem wysokim z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną aż do poziomu 300 hPa. Głębokość wiru zmniejszy się na wysokości 850 hPa oraz 300 hPa. Nad północno zachodnią Rosją również zalegać będzie wysoki układ niskiego ciśnienia, z zamknięta cyrkulacją cykloniczną aż do poziomu 300 hPa. Nad Morzem Śródziemnym oraz nad Europą zachodnią izohipsy będą gięte na kształt klina. Nad Europą południowo wschodnią izohipsy będą gięte na kształt zatoki. Zalegający układ wysokiego ciśnienia nad Morzem Barentsa zalegać będzie niski układ antycykloniczny.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad północno zachodnią Polską oraz nad Morzem Północnym znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL280 z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Od Morza Północnego, w rejonie Wysp Brytyjskich, przez Niemcy aż po Morze Jońskie zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL320 z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Nad Atlantykiem, aż po Szwajcarię znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL350 z maksymalną prędkością w osi prądu 50-60 m/s. Nad Bałtykiem, Skandynawią aż po Morze Norweskie zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300 z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s.

Prąd strumieniowy GFS pt. 28.04.2023 00 UTC Prąd strumieniowy GFS pt. 28.04.2023 06 UTC

W ciągu zbliżającej się doby, rozkład pola wiatru nie ulegnie zbyt dużym zmianom. Nad Polskę nasunie się prąd strumieniowy.

Z symulacji numerycznych wynika, że nad zachodnią Polską (według modelu ALARO) prędkość wiatru, na wysokości 9 km, w godzinach nocnych, osiągnie wartość 47,5 m/s.

Ewolucja tropopauzy

Nad Morzem Norweskim zalegać będzie niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL210). Nad Bałkanami zalegać będzie drugi niż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie obniżenie i znajdzie się na wysokości FL280). Nad Polską tropopauza znajdować się będzie na wysokości FL300.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS czw. 27.04.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS pt. 28.04.2023 00 UTC

Morze Norweskie, Morze Północne, południowa Skandynawia, Dania, oraz Polska pozostaną w zasięgu powietrza arktycznego morskiego. Płw. Iberyjski będzie w zasięgu zwrotnikowej masy powietrza. W Europie zachodniej zalegać będzie nadal powietrze polarno-kontynentalne. Pozostały obszar Europy będzie w zasięgu polarno-morskiej masy powietrza.

Nad wschodnią Polską znajdować się będzie dodatni kąt adwekcji, czyli adwekcja chłodu. Nad zachodnią Polską znajdować się będzie ujemny kąt adwekcji, co oznacza adwekcję ciepła.

Nad Europą centralną, Danią, Morzem Północnym izotermy gięte na kształt zatoki. Nad Polską przemieszczać się będzie, z zachodu na wschód, oś zatoki chłodu. Po północy 27/28 IV zacznie nasuwać się cieplejsze powietrze.

Ewolucja pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

Na wysokości 1,5 km wilgotność powietrza utrzymywać się będzie na poziomie 80-95%.

Na wysokości 5,5 km, w ciągu dnia, na południu kraju wilgotność duża 60-95%. Na pozostałym obszarze wilgotność będzie niska 10-30%. W nocy, na zachodzie kraju, nastąpi wzrost wilgotność do 60-90%. Na pozostałym obszarze wilgotność niska 10-30%.

Na wysokości 9 km, w ciągu dnia, na południu Polski wilgotność wysoka na poziomie 60-99%. Na pozostałym obszarze wilgotność niska. W nocy, na zachodzie kraju, wąska strefa zwiększonej wilgotności do poziomu 60%. W południowo wschodniej i południowo zachodniej Polsce wilgotność umiarkowana o wartości 60%.

Prognostyczne diagramy aerologiczne

Prognoza zachmurzenia

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne umiarkowane i duże. Wieczorem zmniejszenie zachmurzenia. W nocy zachmurzenie umiarkowane, w wielu rejonach rozpogodzenia. Nad ranem, od zachodu, wzrost zachmurzenia.

W ciągu dnia chmury Cumulus oraz Stratocumulus. Występować będą także chmury Cumulus congestus oraz Cumulonimbus. Pod wieczór i popołudniu będą tworzyły się chmury Stratocumulus cumulogenitus. W nocy Stratocumulus.

Ponadto w piętrze średnim wystąpić mogą chmury Altocumulus. Po południu także Altocumulus cumulogenitus/cumulonimbogenitus.

W ciągu dnia chmury Cirrus fibratus, lokalnie Cirrus spissatus. Na południu kraju Cirrostratus. W nocy lokalnie Cirrus. Od zachodu, nad ranem, mogą wystąpić także chmury Cirrostratus.

Prognoza opadów

W ciągu dnia miejscami występować będą opady przelotne deszczu, które będą zanikać.

Z symulacji modelem ALARO i AROME wynika, że na północy kraju możliwe są lokalnie (fioletowy kolor) opady ziaren lodowych.

Prognoza widzialności

W ciągu dnia widzialność dobra. W godzin późno nocnych nastąpi powolny spadek widzialności, do 3 km, w woj. łódzkim, miejscami w woj. świętokrzyskim, w woj. lubelskim i podkarpackim. Na pozostałym obszarze, lokalnie możliwe, ograniczenie widzialności do 5-8 km.

Prognoza porywów wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru do 50-60 km/h, głównie na północy kraju i miejscami w dzielnicach centralnych.

Prognoza przygruntowych przymrozków

Na północy kraju mogą wystąpić przygruntowe przymrozki oraz lokalnie na południu kraju.

Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów

W nocy lokalnie możliwy spadek temperatury do 0 st. C na północy kraju.

Prognoza pozostałych pól meteorologicznych na stronie www.cmm.imgw.pl

Komentarz przygotowano o 03:20, 27 IV 2023 roku