Komentarz do numerycznych prognoz pogody (25/26.04.2023)

  • Post author:
  • Post published:25 kwietnia 2023
  • Post category:Komentarz

Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.

Opracowanie:

dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Dzień 25 oraz noc 25/26 IV 2023 r.

Opis sytuacji synoptycznej w Europie z godziny 12/18 UTC, 24 IV 2023 roku

Dzisiaj w Polsce pogodę kształtował układ niskiego ciśnienia z centrum 997,2 hPa nad południową Norwegią. Z zachodu na wschód powoli przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Przed linią frontu chłodnego w ciągu dnia przemieszczała się linia zbieżności. Wzdłuż linii zbieżności rozbudowywały się chmury Cumulonimbus, a ponieważ wierzchołki osiągały wysokość 9 km, czyli powyżej izotermy -23 st. C, wystąpiły sprzyjające warunki do procesu elektryzacji chmur oraz do inicjacji wyładowań iskrowych. Wzdłuż frontu chłodnego również rozbudowywały się chmury Cb, którym towarzyszyły burze. W rejon północno zachodniej Rosji przemieścił się płytki wir cykloniczny z ośrodkiem 1001,3 hPa znad Zatoki Fińskiej. Nad Atlantykiem znajduje się kolejny wir cykloniczny będący w stadium okludowania i wypełniania. Nad Morzem Barentsa znajduje się płytki wir cykloniczny z ośrodkiem 1000 hPa, który się wypełniał i przemieścił z rejonu Morza Karskiego. Nad Grenlandią znajduje się wyż, który klinem sięga po Wyspy Brytyjskie. Nad Morzem Czarnym znajduje się wyż z ośrodkiem 1015 hPa. Azory oraz Morze Śródziemne w obszarze podwyższonego ciśnienia.

Analiza górnego pola ciśnienia z dnia 24 IV 2023 roku, godzina 00/12 UTC

Niż nad Atlantykiem jest układem wysokim, z zamknięta cyrkulacją cykloniczną aż do poziomu 200 hPa. Układ cykloniczny znad Morza Barentsa jest układem średnim z zamkniętą cyrkulacją do poziomu 400 hPa. Wyżej izohipsy gięte na kształt zatoki. W ciągu ostatnich 12 godzin głębokość wiru zmalała, zatem proces wypełniania dotarł do poziomu 850 hPa. Niż znad południowej Norwegii jest układem niskim. Zamknięta cyrkulacja cykloniczna jedynie na wysokości 850 hPa. Na wyższych poziomach izohipsy gięte na kształt zatoki. Nad zachodnią Rosją niski układ antycyklonalny z zamkniętą cyrkulacją antycykloniczną. Na wyższych poziomach izohipsy gięte na kształt klina.

Analiza górnego pola wiatru

Nad Atlantykiem zalegają dwa prądy strumieniowe aż po Europę. Pierwszy skrajny zalega na wysokości FL360 z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Drugi znajduje się na wysokości FL330-350, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s. Oś prądu sięga aż po Francję. Trzeci prąd strumieniowy zalega nad Atlantykiem, którego oś sięga po Morze Śródziemne i znajduje się na wysokości FL330, a maksymalna prędkość wynosi 45-75 m/s. Pionowy zasięg prądu obejmuje obszar FL220/290. Od Skandynawii po Morze Białe i północno zachodnią Rosją znajduje się kolejny prąd strumieniowy na wysokości FL300, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s.

Tropopauza

Nad północno zachodnią Rosją zalegać będzie wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL390).

Nad zachodnią granicą Polski, w rejonie Kattegat, nad Bałtykiem, nad Ukrainą, nad Bałkanami oraz w rejonie Płw. Iberyjskiego występuje ugięcie tropopauzy. W rejonie Polski północno wschodniej oraz wschodniej z prawdopodobieństwem 60-70% wystąpi ugięcie tropopauzy.

Analiza termiczna troposfery

Thck 500-1000hPa GFS pon. 24.04.2023 18 UTC Theta-W 850hPa GFS pon. 24.04.2023 18 UTC

Nad północną Skandynawią, nad Morzem Norweskim aż po Wyspy Brytyjskie zalega powietrze arktyczno morskie. Wschodnia Europa w zasięgu powietrza polarno-kontynentalnego. Płw. Iberyjskim w zasięgu powietrza zwrotnikowego. Pozostały obszar Europy w zasięgu powietrza polarno-morskiego o zróżnicowanych właściwościach termicznych.

Dzisiaj nad Polską centralną zalegał obszar ciepła. Nad zachodnią Polską występuje dodatni kąt adwekcji, co wskazuje na adwekcję chłodu.

Rozwój sytuacji barycznej nad Europą

Niż znad południowej Norwegii przemieści się nieznacznie w kierunku wschodnim. Ośrodek zalegać będzie nad południową Szwecją. Nad południową Europą nastąpi frontogeneza, a powstały fragment frontu, po połączeniu, utworzy rozległy front rozciągający się od północno zachodniej Rosji aż po Atlantyk. Powierzchnia frontowa będzie pofalowana, z wyodrębnionymi odcinkami ciepłego i chłodnego frontu. Nad Atlantykiem zalegać będą, na froncie okluzji, dwa ośrodki cykloniczne. Na odcinku chłodnym już wcześniej doszło do deformacji falowej z wyodrębnionym ciepłym i chłodnym odcinkiem. Nad zachodnią Rosją, już w nocy 26/27 IV, zalegać będzie płytki wir cykloniczny z ośrodkiem 1005 hPa. Nad południowym obszarem Płw. Iberyjskiego (w ciągu dnia) oraz w nocy (26/27 IV) nad Morzem Egejskim utworzą się płytkie niże termiczne. Wyż nad Grenlandią nadal będzie zalegał, ale osłabnie i klinem nadal sięgać będzie po Wyspy Brytyjskie.

Rozwój górnego pola ciśnienia

Zalegający nad Atlantykiem niż, nadal będzie układem wysokim, z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną aż do poziomu 300 hPa. Na poziomie 850 hPa oraz 500 hPa głębokość wiru prawdopodobnie zwiększy się, a zatem proces pogłębiania dotrze do wysokości 5,5 km. Zalegający nad południową Skandynawią niż stanowić będzie układ wysoki co oznacza, że zamknięta cyrkulacja cykloniczna zaznaczona będzie aż do wysokości 9 km. Niż znad Morza Barentsa przemieści się w kierunku Morza Karskiego, będzie to układ wysoki z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną, aż do wysokości 9 km. Głębokość wiru zmniejszy się.

Rozwój górnego pola wiatru

Nad północną Skandynawią zalegać będzie prąd strumieniowy na wysokości FL300 z maksymalną prędkością w osi prądu 50 m/s. Nad zachodnią Rosją znajdować się będzie prąd strumieniowy na wysokości FL340 z maksymalną prędkością w osi prądu 45 m/s. Nad Europą zachodnią i częściowo nad Atlantykiem zalegać będą dwa prądy strumieniowe na wysokości FL300 i FL340, z maksymalną prędkością w osi prądu 45-55 m/s oraz 50-55 m/s odpowiednio.

Prąd strumieniowy GFS śro. 26.04.2023 00 UTC Prąd strumieniowy GFS śro. 26.04.2023 00 UTC

W ciągu następnych 12 godzin rozkład pola wiatru na wysokości 9 km, nie ulegnie istotnym zmianom.

Ewolucja tropopauzy

Nad zachodnim obszarem Morza Śródziemnego zalegać będzie wyż tropopauzy (tropopauza wykaże w tym rejonie podwyższenie i znajdzie się na wysokości FL450). Wysokość tropopauzy nad Polska znajdzie się niezmienionej wysokości FL300.

Rozwój warunków termicznych troposfery

Thck 500-1000hPa GFS wto. 25.04.2023 12 UTC Theta-W 850hPa GFS wto. 25.04.2023 12 UTC Thck 500-1000hPa GFS śro. 26.04.2023 00 UTC Theta-W 850hPa GFS śro. 26.04.2023 00 UTC

W ciągu najbliższej doby rozkład mas powietrza nad Europą nie ulegnie znaczącym zmianom.

Nad Polską nadal będzie dodatni kąt adwekcji, czyli w dalszym ciągu zachodzić będzie adwekcja chłodu.

Obszar ciepła znad Polski zostanie wyparty. Od zachodu, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, Polska dostanie się pod wpływ zatoki chłodu. Na wschodzie nadal zalegać będzie jeszcze nieco cieplejsza masa powietrza, a na zachodzie kraju chłodniejsza.

Ewolucja pola wilgotności w pionowym profilu w troposferze

Na wysokości 850 hPa utrzymywać się będzie duża wilgotność. W strefie występowania frontu wilgotność na poziomie 95-99%.

Na wysokości 500 hPa, w obszarze frontu, w ciągu dnia w centrum i na wschodzie kraju wilgotność wysoka 95-99%. Na zachodzie kraju wilgotność niska. W nocy strefa dużej wilgotności zalegać będzie we wschodniej części kraju.

W dzień, na wysokości 300 hPa, jedynie na zachodzie kraju, wilgotność niska. Na pozostałym obszarze wilgotność wysoka. W nocy nad wschodnim sektorem kraju wysoka wilgotność. Na pozostałym obszarze niska.

Prognostyczne diagramy aerologiczne

Prognoza zachmurzenia

W dzień zachmurzenie duże i całkowite, miejscami rozpogodzenia. Wieczorem we wschodniej części kraju zachmurzenie duże, a na zachodzie zachmurzenie małe. Lokalnie rozpogodzenia. W drugiej części nocy i nad ranem 27 IV obszar rozpogodzeń będzie się zwiększał.

W ciągu dnia należy spodziewać się na niebie chmur Stratocumulus, Stratus, Cumulus oraz Cumulonimbus.

Oprócz chmur piętra niskiego na niebie występować będą chmury Altocumulus oraz Altostratus.

Na niebie także chmury pierzasta Cirrus i Cirrostratus.

Mikrofizyka chmur

Prognoza opadów

W ciągu dnia opady przelotne deszczu, w szczególności w obszarze od linii przebiegającej przez centrum kraju, po dzielnice wschodnie. Miejscami opady mogą być intensywniejsze. Na wschodzie występować będą opady słabsze. W nocy strefa opadów deszczu przemieści się na wschód. Lokalnie na południu i północnym wschodzie mogą również zdarzyć się opady.

Z chmur Cb mogą wypadać cząstki gradowe o wielkości 1 cm, które w trakcie ruchu ku powierzchni gruntu mogą się roztopić, dając opad kropel o większych rozmiarach. Lokalnie gradziny mogą dotrzeć do powierzchni gruntu.

Prognoza widzialności

W strefie intensywniejszych opadów ograniczenie widzialności do 3-5 km.

Prognoza porywów wiatru

W ciągu dnia porywy wiatru od 40-50 km/h na zachodzie kraju do 50-60 km/h na wschodzie. W nocy, w dzielnicach wschodnich, porywy wiatru do 70 km/h. Przyczyną nocnego wzrostu prędkości wiatru będzie wzrost gradientu horyzontalnego ciśnienia.

Prognoza wyładowań atmosferycznych

Na wschodzie kraju nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych.

Komentarz sporządzono o godzinie 02:45, 25 IV 2023 roku.