Nowy Serwis – nowe możliwości. Widzisz więcej, nawigujesz i analizujesz.

  • Post author:
  • Post published:12 grudnia 2024
  • Post category:Info

MAPY GÓRNE – kompleksowy wgląd w zmiany prognozowane w atmosferze.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, mapa, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie

WIDZISZ WIĘCEJ

Procesy i zjawiska, które mają istotny wpływ na pogodę, zachodzą w całym profilu atmosfery. W serwisach meteo prezentowane są zwykle tylko mapy dolne, które przedstawiają warunki jedynie przy powierzchni ziemi, na poziomie morza. Mapy górne pozwalają na ocenę i śledzenie dynamiki zmian w atmosferze na wyższych jej poziomach, co jest niezbędne w prognozowaniu stanu pogody przez synoptyków.

Każda prognoza synoptyczna jest wynikiem złożonej analizy wielu materiałów. Profesjonaliści korzystają z charakterystyk, które pozwalają im na ocenę tego jak układa się pole ciśnienia w atmosferze, zarówno w pionie jak i poziomie – co mogą rozeznać z map topografii barycznej. Od jej rozkładu zależeć będzie jak przemieszczać się będzie powietrze, czy będą dominować jakieś kierunki jego przepływu, czy transport będzie dynamiczny i zwarty, czy występować będą uskoki wiatru. Istotne jest ustalenie gdzie powietrze będzie osiadać, a gdzie wznosić się. Jakie cechy wilgotnościowe i termiczne będą miały masy powietrza napływające nad dany obszar oraz jakiego natężenia oraz tendencji zmian – w czasie i przestrzeni, można się spodziewać. Odpowiedzi na powyższe pytania zawarte są na mapach, które od dziś publikujemy w Serwisie MAPY GÓRNE.

NAWIGUJESZ

Konstrukcja Serwisu jest wynikiem naszych autorskich poszukiwań formuły prezentacji map, która ułatwia przeglądanie i analizę kolejnych treści. W panelu nawigacyjnym po lewej stronie zaznaczono terminy ważności danego opracowania. Można je wybrać poprzez kliknięcie na przycisk ze zdeklarowaną godziną – podane w czasie uniwersalnym (np. 003 UTC) lub z pozycji listy rozwijanej powyżej przycisków. Zakres terminów różni się z zależności od modelu opracowania, a ten można zadeklarować w polu na górze menu. Do wyboru dostępne są wizualizacje prognoz uzyskanych z wykorzystaniem modeli IFS, ALARO, GFS, ICON-EU oraz COSMO. Udostępniliśmy charakterystyki 16 zmiennych, które wizualizowane są na mapach w głównym panelu.

W prawym górnym rogu mapy zaznaczony jest termin ważności opracowania – czyli termin na który opracowano grafikę. W dolnym lewym rogu natomiast informacja o modelu opracowania, przyjętej skali poziomej oraz o terminie startu modelu. Warto sprawdzać te informacje aby upewnić się, że prognoza którą się posługujemy jest wynikiem bieżącego opracowania modelu, zasilonego przez możliwie aktualne dane z sieci pomiarów naziemnych i sondowania pionowego atmosfery.

Nad mapą znajduje się panel ułatwiający przeglądanie map. W zależności od potrzeb możemy przeglądać pojedyncze mapy z kolejnych terminów, przejść do widoku miniatur lub zestawienia predykcji z wybranego terminu dla kilku modeli na jednym obrazie. Strona umożliwia uruchomienie animacji i wybór jej tempa, a także powiększanie i pobieranie map do dalszej pracy.

ANALIZUJESZ

Pod każdą mapą znajduje się opis objaśniający wybranej charakterystyki, wraz ze wskazaniem literatury fachowej, która może okazać się pomocna przy interpretacji.

Zmieniamy się dla Was.

— UDOSTĘPNIJ —