Światowy Dzień Meteorologii 2024: Na pierwszej linii działań klimatycznych

  • Post author:
  • Post published:21 marca 2024
  • Post category:Info

ZA klimatem

Skutki zmiany klimatu są widoczne i mogą być katastrofalne, jeśli nie podejmiemy zdecydowanych i natychmiastowych działań. Zatem w 2024 roku hasłem przewodnim dorocznego Światowego Dnia Meteorologii pozostaje „Na pierwszej linii działań klimatycznych”.

Klimatyczny rozwój zrównoważony

Zmiana klimatu dotyka każdego regionu, ekosystemu, gospodarczej działalności, a przez to i aspektu życia wszystkich organizmów na Ziemi. Jej wyraźnym przejawem są monitorowane zmiany w ekosystemach, a obrazem i wyzwaniem dla służb meteorologicznych ekstremalne zjawiska pogodowe, stanowiące istotne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podkreśla, że działania w zakresie ochrony klimatu są niezbędne do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Kluczowy dotyczy zwłaszcza celu 13, który zobowiązuje do podjęcia pilnych działań w celu zwalczania zmian klimatu i ich skutków.

Rola WMO i społeczności meteorologicznej

WMO i jej członkowie odgrywają kluczową rolę w działaniach klimatycznych, dostarczając niezbędnych informacji naukowych, monitorując stan klimatu i zasobów wodnych, oraz dostarczając usługi meteorologiczne i wczesne ostrzeżenia, które wspierają działania mitygacyjne i adaptację do zmiany klimatu. Praca ta ma ogromne znaczenie społeczne i szerokie spektrum działania, przyczyniając się do redukcji głodu i ubóstwa, poprawy zdrowia i dobrostanu, zapewnienia czystej wody, dostępu do przystępnej i czystej energii, ochrony życia pod wodą i na lądzie, oraz zwiększenia odporności miast i społeczności na zmiany klimatu.

Nauka jako klucz do poszukiwania rozwiązań

Nauka i edukacja pozostają w centrum aktywności na rzecz zrównoważonego rozwoju i mogą znacząco przyspieszyć postęp we wszystkich Celach Zrównoważonego Rozwoju. WMO pozostaje na pierwszej linii działań klimatycznych poprzez promowanie współpracy i poszukiwań rozwiązań innowacyjnych. Wykorzystując wspólną wiedzę specjalistyczną podejmowanie wyzwań i pokonywanie trudności, które pojawiają się na drodze realizacji wspólnej wizji bezpieczniejszego, bardziej odpornego świata dla przyszłych pokoleń, pozostaje nadal w zasięgu możliwości.

Światowy Dzień Meteorologii – coś więcej niż tylko historia

Atmosfera i klimat to podstawa

Światowy Dzień Meteorologii obchodzony jest każdego 23 dnia marca, począwszy od 1961 roku. Data ta upamiętnia wejście w życie Konwencji ustanawiającej Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) z 1950 roku. Ten jeden dzień w roku docenia starania i podkreśla kluczowe znaczenie funkcjonowania krajowych służb meteorologicznych i hydrologicznych, które w trybie ciągłym pełnią swoją służbę dla utrzymania bezpieczeństwa i osłony dobrobytu społeczeństwa.  Celebrując to wydarzenie WMO jednoczy siły wielu ekspertów różnorodnymi działaniami na całym świecie.

Zawsze na temat

Tematy przewodnie wybierane na Światowy Dzień Meteorologii odzwierciedlają aktualne kwestie związane z pogodą, klimatem lub wodą.

W ostatnich latach Światowy Dzień Meteorologii koncentrował się na różnych aspektach, takich jak:

  • Rozumienie chmur (2017)
  • Gorętsze, suchsze, wilgotniejsze. Staw czoła przyszłości (2016)
  • Wiedza o klimacie dla działań klimatycznych (2015)
  • Pogoda i klimat: Angażowanie młodzieży (2014)
  • Obserwacja pogody w celu ochrony życia i mienia: 50 lat Światowej Służby Pogodowej (2013)
  • Wykorzystanie pogody, klimatu i wody dla przyszłości (2012)
  • Klimat dla Ciebie (2011)

Klimat ma znaczenie

Światowy Dzień Meteorologii ma ogromne znaczenie dla podnoszenia świadomości na temat roli, jaką meteorologia i hydrologia odgrywają w naszym codziennym życiu. Poprzez obchody tego dnia, WMO i jej członkowie podkreślają znaczenie wynikające ze wsparcia jakie oferuje nauka o atmosferze, pogodzie i wodzie, a także wpływu jej ustaleń na rozwój społeczny i gospodarczy na całym świecie.

Światowy Dzień Meteorologii w liczbach i hasłach

193

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) skupia 193 państwa członkowskie i terytoria, które aktywnie uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Meteorologii.

70

Od momentu ustanowienia w 1950 roku, Światowy Dzień Meteorologii poruszał ponad 70 różnych tematów, odnoszących się do pogody, klimatu, wody, a także ich wpływu na rozwój społeczny i gospodarczy.

Inicjatywa

Każdego roku, w ramach Światowego Dnia Meteorologii, uruchamiane są liczne projekty-inicjatywy edukacyjne, badawcze i społeczne. Na przykład, w 2021 roku WMO skupiła się na promowaniu wczesnych systemów ostrzegania, mających na celu ochronę życia i mienia.

Influence

Chociaż trudno jest dokładnie zmierzyć wpływ Światowego Dnia Meteorologii w liczbach, to jego znaczenie jest widoczne w zwiększonej świadomości i działaniach na rzecz ochrony klimatu, zarządzania zasobami wodnymi i poprawy prognoz pogody. I jest to powód do zadowolenia i motywacja do jeszcze większej pro-klimatycznej aktywności.

Wczuj się w klimat!

Światowy Dzień Meteorologii 2024 podkreśla kluczową rolę, jaką społeczność meteorologiczna i WMO odgrywają w walce ze zmianą klimatu. Aktywne działania są niezbędne nie tylko do ochrony systemu przyrodniczego naszej planety, ale również do zapewnienia zrównoważonego rozwoju i zagwarantowania bezpiecznej przyszłości dla wszystkich RAZEM i KAŻDEGO z osobna.

Źródła:

World Meteorological Organization: World Meteorological Day 2024

Sustainable Development Goals: Goal 13: Climate Action