#AkademiaCMM – Burze i wyładowania atmosferyczne w Polsce

  • Post author:
  • Post published:8 sierpnia 2024
  • Post category:#AkademiaCMM

Opracowanie:
Natalia Pilguj, IMGW-PIB CMM
Artur Surowiecki, IMGW-PIB CMM
Piotr Szuster, IMGW-PIB CMM
Karina Kózka, IMGW-PIB CMM

Czym jest i jak powstaje burza?

Burza to zjawisko meteorologiczne, które jest związane z obecnością wyładowań elektrycznych (piorunów, błyskawic) i towarzyszących im grzmotów. Występować mogą one jedynie w obrębie chmur Cumulonimbus (Cb), które są chmurami powstającymi w wyniku oddziaływania konwekcji atmosferycznej. Są one również chmurami mającymi przeważnie dużą rozpiętość pionową oraz temperaturę wierzchołków poniżej -15°C. W sezonie letnim w szerokościach umiarkowanych chmura burzowa może wypiętrzać się na wysokość do kilkunastu kilometrów, podczas gdy w miesiącach zimowych jej wierzchołek na ogół nie znajduje się powyżej 6 km.

Ryc. Rozkład przestrzenny liczby doziemnych wyładowań atmosferycznych w Polsce. Przedstawiono średnie wartości na 1 km2 w obrębie siatki 10 km x 10 km. Oprac. własne na podstawie danych z sieci PERUN (IMGW-PIB).

Zapraszamy do lektury nowego opracowania #AkademiaCMM dostępnego pod adresem: https://cmm.imgw.pl/?page_id=42246 jak również do całego zbioru Akademii: https://cmm.imgw.pl/?page_id=18845

— UDOSTĘPNIJ —