Relacja z TOGETAIR 2024

  • Post author:
  • Post published:26 kwietnia 2024
  • Post category:Info
Organizator TOGETAIR 2024(C), źródło: youtube.com

 

W dniach 22-23 kwietnia odbył się w Warszawie kolejny Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETHERFORAIR 2024.

Jak deklaruje Fundacja Czyste Powietrze, organizator spotkania: TOGETAIR to platforma porozumienia, wymiany idei, współpracy oraz inicjowanie wspólnych działań WSZYSTKICH sektorów kraju: rządu, samorządów, nauki, biznesu, NGO-sów oraz mediów na rzecz ochrony środowiska oraz stworzenia ambitnej, racjonalnej ekonomicznie polskiej polityki klimatycznej.

Szczyt corocznie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz kluczowych dla ekologii ministerstw, a także pod patronatem 16 Marszałków, Parlamentu i Komisji Europejskiej oraz ONZ.

Biorąc udział w wydarzeniu osoby, które na co dzień zaangażowane są w badania nad klimatem czy organizację służby hydrologiczno-meteorologicznej kraju mogą zyskać spojrzenie na to jak zagadnienie zmiany klimatu postrzeganie jest przez firmy i instytucje związane z sektorem ekonomicznym, produkcyjnym i rynkiem usług. Pełniąc służbę hydrologiczno-meteorologiczną zwykle rozważamy ryzyko klimatyczne z perspektywy ryzyka fizycznego – związanego z oceną potencjalnych strat wynikających z wystąpienia ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych. Natomiast należy uwzględnić jeszcze drugi rodzaj ryzyka, którym jest tzw. ryzyko przejścia – czyli takie, które wynika z konieczności adaptacji do prognozowanych warunków, niekiedy wymuszającej transformację danego przedsiębiorstwa, a nawet funkcjonowania całej branży.

W tegorocznej edycji podjęto temat przygotowania Polski do realizacji zobowiązań wynikających z przyjęcia nowego pakietu Fitfor55, a w tym wydatkowania funduszy związanych z pakietem NextGeneration EU oraz środków z Banku Światowego – który w celu strategicznym na kolejny rok fiskalny zamierza zwiększyć finansowanie „projektów zielonych” do 45% w skali całego budżetu. Kluczowym pytaniem pozostaje jednak – i takie rozważano podczas panelu NextGenerationEU: nowa jakość UE. Ekologia, Cyfryzacja, Zdrowie, Równość. Bezpieczeństwo:

Czy zdążymy te środki wydać, a zwłaszcza wydać je racjonalnie?

Szczególnie jeśli celem ma być zwiększenie odporności krajowej gospodarki na kryzysy?

Co powinno definiować „mądre wydawanie”- czy wydawać na łatanie obecnych „dziur transformacyjnych” czy może z przewidywaniem na przyszłość? Dobrym przykładem jest tu sektor energetyczny. Wiele samorządów dokonuje zmian systemów grzewczych w szkołach. Czy w ramach przyznanych środków wystarczy na zmianę ciepłowni węglowej na gazową? A może należało by iść dalej- już przewidywać budowę przyłącza pod przyszłe zasilanie zielonym wodorem? Wielu specjalistów z branży uważa bowiem, że Fundusze z Next GenerationEU powinny zostać wydatkowane przede wszystkim na poszukiwania i większe wykorzystanie nowych i odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Posługując się hasłem – stosować schemat „ucieczki w przód”. By to skutecznie osiągnąć – nie można zapominać o edukacji opinii publicznej – tłumacząc ludziom motywacje i działania unijne (jako negatywny przykład negocjacji w których nie uwzględniono części związanej z budowaniem przekazu i zrozumienia przedstawiono protest rolników związanych z wprowadzeniem Zielonego Ładu) – przekonywali zaproszeni prelegenci.

Eksperci dostrzegają Nową Jakość we wspieraniu krajowej transformacji energetycznej i OZE. Dostrzegamy i my! Kierując się tymi spostrzeżeniami w obecnych i planowanych zadaniach CMM IMGW-PIB uwzględniamy rozbudowę Serwisu OZE (https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=37629 ).

Adaptacja do zmiany klimatu w istotnym stopniu dotyka kwestii przystosowania obiektów mieszkaniowych, usługowych i produkcyjnych do funkcjonowania w szerokim i skrajnym zakresie termicznym, co wprost przekłada się na ich bilans energetyczny, o czym dyskutowano na sesji Termomodernizacja i redukcja emisji budynków. Zgodnie z definicją termomodernizacja to ograniczenie strat- co wskazuje na logiczne etapowanie prac poczynając od izolacji a dopiero kończąc na zmianie instalacji grzewczej. Stowarzyszenie Alarm Smogowy dokonało obliczeń, że gdyby wymiana kopciuchów szła na poziomie 200 000 kotłów rocznie to za 4-5lat udałoby się zredukować ilość PM 2.5 o 86% w okresie grzewczym, wobec czego wypełnić postulaty poziomów w UE i mieć „zimę bez smogu w Polsce”.

Podczas wydarzenia można było dostrzec, że branża budowlana jest realnie zainteresowana tematem zmiany klimatu – co było widać na tablicy patronów wydarzenia. Choć jest to pewien paradoks, bowiem w skali globalnej 38% emisji gazów cieplarnianych jest generowanych właśnie przez sektor budowlany. Z czego na etapie budowy i wytwarzania materiałów rzędu 10%, a aż 28% w okresie eksploatacji obiektów. Coraz więcej nowych obiektów – choć dotyczy to głównie budynków o najwyższym poziomie certyfikacji – których w Polsce mamy zaledwie 2.5% – stosuje standardy zrównoważonego budownictwa i dąży do zeroemisyjności. Przed branżą długa droga, a to, co można zrobić już teraz to dostosowywać wykorzystanie zasobów cieplnych i energetycznych do prognozowanych warunków pogodowych.

Jak pokazują przykłady ostatnich dni – wiele osób powinno przestawić sterowanie termostatem z systemu kalendarza na taki oparty na pomiarach termicznych. A przede wszystkim korzystać z ze źródła informacji jaki stanowią prognozy meteorologiczne. Ten postulat nie wybrzmiał jednak na wtorkowej sesji. Warto by został podniesiony w kolejnych edycjach TOGETAIR.

Niezmiernie interesujące były sesje Homo Deus & Desportare: usługi i technologie w służbie długowieczności i zdrowia ludzi oraz Smart City, usługi, budynki i mieszkania neutralnie klimatyczne. Które można zespoić wspólną konkluzją, że powinny być zielone (czyli w dużej mierze oparte o rozwiązania naturalne i bliskie naturze), nowoczesne ale i „idące w parze z potrzebami środowiska i mieszkańców”. Przemawia za tym fakt, że o długości i jakości naszego życia zaledwie w 15% decydują geny, a cała reszta zależy o stylu życia i przestrzeni w której funkcjonujemy. Warto więc inwestować, zwłaszcza wobec zmian środowiskowych i społecznych, których już obecnie doświadczamy.

Szczegółowa relacja ze Szczytu oraz nagrania z debat dostępne na stronie Organizatora (linkowanie: https://togetair.eu/relacja/ ).

 

— UDOSTĘPNIJ —