Wody i pokoju!
Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, w 2024 roku skupia się na temacie “Woda dla pokoju”. Woda, będąca podstawowym składnikiem i budulcem życia, odgrywa kluczową rolę w kreowaniu dobrobytu i wspieraniu rozwoju gospodarczego, społecznego oraz osobistego. W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianą klimatu i wzrostem populacji, istnieje pilna potrzeba współpracy międzynarodowej i wewnątrzregionalnej w celu ochrony i zachowania tego najcenniejszego naturalnego zasobu.
Dwa źródła / Dwa żywioły
Woda może być źródłem pokoju, jak i iskrą konfliktu. Gdy woda jest dobrem deficytowym lub pozostaje zanieczyszczona, a dostęp do niej jest nierówny lub ograniczony, może być przyczyną wzrostu napięć i konfliktów między społecznościami i krajami. Ponad 3 miliardy ludzi na świecie jest zależnych od zasobów wody, których lokalizacja wykracza poza granice narodowe, z czego jedynie 24 kraje mają umowy o współpracy dotyczące wszystkich swoich wspólnych zasobów wodnych.
Woda dla rozwoju i stabilności
Publiczne zdrowie, dobrobyt, systemy żywnościowe i energetyczne, produktywność gospodarcza oraz integralność środowiska zależą od dobrze funkcjonującego i sprawiedliwie zarządzanego cyklu wodnego. Współpraca w zakresie gospodarowania wodą może stworzyć pozytywny efekt domina, sprzyjając harmonii, generując dobrobyt i budując odporność na wspólne wyzwania.
Aktywni w działaniu
W Światowym Dniu Wody 2024 do aktywnego działania zaproszony jest każdy z nas. Od singli i rodzin po firmy i rządy – wszyscy mogą przyczynić się do współpracy w zakresie wody, torując drogę do bardziej harmonijnego społeczeństwa. Kluczowe przesłania na ten dzień podkreślają, że współpraca w zakresie wody jest niezbędna dla zrównoważenia potrzeb wodnych i stabilizacji świata.
Statystyki i fakty
- 2,2 miliarda ludzi żyje bez bezpiecznego dostępu do wody pitnej.
- Około połowa populacji świata doświadcza poważnego niedoboru wody przez co najmniej część roku.
- Katastrofy związane z wodą dominują listę katastrof w ciągu ostatnich 50 lat, stanowiąc 70% wszystkich zgonów związanych z klęskami żywiołowymi.
- Wody transgraniczne stanowią 60% przepływów słodkiej wody na świecie.
Historia Światowego Dnia Wody
Światowy Dzień Wody to coroczne święto, mające na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia wody dla życia i konieczności jej ochrony. Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku, dzień ten skupia uwagę na krytycznej roli wody w środowisku, rolnictwie, zdrowiu i handlu.
Historia Światowego Dnia Wody sięga Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju (UNCED), która odbyła się w Rio de Janeiro w 1992 roku. Podczas tej konferencji zaproponowano, aby 22 marca każdego roku był dniem, w którym świat skupia się na wodzie i jej znaczeniu dla życia na Ziemi.
Od tego czasu każdy Światowy Dzień Wody koncentruje się na różnych tematach związanych z wodą, takich jak woda i energia, woda i zdrowie, woda i zmiany klimatyczne, woda i rozwój, podkreślając różnorodne aspekty związane z zarządzaniem i ochroną zasobów wodnych.
Obchody Światowego Dnia Wody obejmują różnorodne działania, takie jak edukacyjne seminaria, kampanie medialne, projekty artystyczne i inicjatywy społeczne, które mają na celu promowanie zrównoważonego zarządzania wodą i dostępu do bezpiecznej wody pitnej dla wszystkich.
Każdy rok przynosi nowy temat Światowego Dnia Wody, skupiający się na różnych aspektach związanych z wodą. Na przykład, temat na rok 2021 to “Cenienie wody”, a na rok 2022 – “Wody gruntowe, czynienie niewidzialnego widocznym”. Te tematy mają na celu zwiększenie świadomości na temat różnych wyzwań i możliwości związanych z zarządzaniem zasobami wodnymi.
Kropla drąży skałę…
Światowy Dzień Wody 2024 podkreśla, jak istotne jest globalne i lokalne działanie na rzecz sprawiedliwego i zrównoważonego wykorzystania wody. “Woda dla pokoju” nie jest tylko hasłem; to wezwanie do działania, aby zapewnić stabilność, dobrobyt i pokój dla przyszłych pokoleń.
Korzystaj z zasobów wodnych z rozwagą, włącz się w działania już dziś!
Źródła:
UN-Water: https://www.unwater.org
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): https://www.who.int
Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP): https://www.unep.org
Światowy Dzień Wody: https://www.worldwaterday.org
WHO/UNICEF, IPCC, World Bank, UN-Water reports and statistics