MODERATORZY NASZYCH DEBAT

Patrycjusz Wyżga

Dziennikarz od 2001 roku. Autor kanału "Didaskalia" na YouTube (280 tysięcy subskrypcji, 33M+ wyświetleń), prowadzi publicystyczne programy wideo w Wirtualnej Polsce, programy informacyjne w Telewizji WP oraz audycje w Radiu 357. Poprzednio był szefem zespołu dziennikarzy ekonomicznych w Programie Trzecim Polskiego Radia i głównym gospodarzem trzygodzinnego, popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki". Wcześniej - przez ponad 10 lat - pracował w TVN. Był prezenterem programów informacyjnych i prowadzącym rozmowy w TVN24 Biznes i Świat oraz - wcześniej - reporterem TVN CNBC (Biznes), przygotowującym materiały o tematyce gospodarczej.

Przemysław Białkowski

Dziennikarz, menedżer, wykładowca. Od kilkunastu lat związany z telewizją, prowadził najważniejsze programy informacyjne Polsatu, w tym Wydarzenia na głównej antenie stacji. Obecnie zastępca dyrektora pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat, szef redakcji Zielona Interia. W Polsat News prowadzi program Czysta Polska, a w Interii autorski wideo podcast ekologiczny. Wykładowca przedmiotów z zakresu wystąpień publicznych, trener medialny, mówca motywacyjny.

DEBATA KLIMAT - ŚRODOWISKO - ZDROWIE. GDZIE ZMIERZAMY?

MODERATOR

Patrycjusz Wyżga

Dziennikarz od 2001 roku. Autor kanału "Didaskalia" na YouTube (280 tysięcy subskrypcji, 33M+ wyświetleń), prowadzi publicystyczne programy wideo w Wirtualnej Polsce, programy informacyjne w Telewizji WP oraz audycje w Radiu 357. Poprzednio był szefem zespołu dziennikarzy ekonomicznych w Programie Trzecim Polskiego Radia i głównym gospodarzem trzygodzinnego, popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki". Wcześniej - przez ponad 10 lat - pracował w TVN. Był prezenterem programów informacyjnych i prowadzącym rozmowy w TVN24 Biznes i Świat oraz - wcześniej - reporterem TVN CNBC (Biznes), przygotowującym materiały o tematyce gospodarczej.

PANELIŚCI

Joanna Kopczyńska, dr

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Biogram:

Absolwentka studiów na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne uzyskała w 2023 roku na podstawie pracy pn. Prawne instrumenty realizacji dyrektyw UE dotyczących ograniczenia uwalniania się do środowiska wodnego biogenów. Pracę w sektorze komunalnym rozpoczęła w 2004 r. Była przewodniczącą Polskiej Delegacji do Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) oraz przewodniczącą Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami, zastępczynią dyrektora w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz dyrektorką Departamentu Gospodarki Wodnej w Ministerstwie Środowiska. Następnie w latach 2018–2021 była zastępczynią prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym, a od stycznia 2021 roku zastępczynią dyrektora ds. Państwowej Służby Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym. Powołana na stanowisko prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie 11 stycznia 2024 roku.

Barbara Toczko, dr inż.

Zastępca Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ

Biogram:

Doktor nauk technicznych. Zastępca Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska odpowiedzialna za realizację zadań państwowego monitoringu środowiska w zakresie monitoringu jakości powierza w Polsce. Od 2004 pracując w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska specjalizuje się w problematyce pomiarów i ocen jakości powietrza. Autorka i współautorka raportów dotyczących zanieczyszczenia powietrza w Polsce, w tym redaktorka i współautorka publikacji GIOŚ pn. „Pyły drobne w atmosferze. Kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym w Polsce”.

Anna Gregorczyk

Dyrektorka Departamentu Marketingu Bankowości Przedsiębiorstw, Bank Millennium

Biogram:

Całą karierę związana z bankowością przedsiębiorstw. W kolejnych bankach zdobywała doświadczenie w sprzedaży, rozwoju produktów i oceny ryzyka kredytowego. W Banku Millennium pracuje od 13 lat, odpowiada za strategiczne działania w obszarze finansowania przedsiębiorstw, digitalizacji procesów, kompetencji sieci sprzedaży, komunikacji oraz narzędzi wsparcia działań sprzedażowych. Jest skuteczną liderką, zafascynowaną przywództwem służebnym, skupioną na rozwoju efektywnie działających zespołów.

Weronika Michalak

Dyrektor HEAL Health and Environment Alliance (HEAL Polska)

Biogram:

Dyrektorka polskiego oddziału międzynarodowej organizacji HEAL Health and Environment Alliance (HEAL Polska), analizującej wpływ środowiska na zdrowie obywateli i obywatelek Unii Europejskiej. Od kilkunastu lat związana ze środowiskiem NGO, współpracowała z międzynarodowymi organizacjami takimi jak CIDSE czy Bankwatch Network pozostając blisko zagadnień takich jak zanieczyszczenie środowiska, zrównoważony rozwój oraz prozdrowotny styl życia. Jest autorką licznych artykułów dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie oraz współautorką publikacji HEAL, takich jak: “Spalanie węgla w domowych piecach. Zagrożenia zdrowotne”, “Zanieczyszczenia powietrza”, “Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne” czy „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie”. Absolwentka Szkoły Liderów i Liderek Politycznych oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, ekspertka goszcząca w wielu polskich i niektórych zagranicznych mediach, cytowana m.in. przez New York Times czy Politico.

Izabela Sówka, dr hab. inż., prof. PWr

Dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu, Politechnika Wrocławska

Biogram:

Związana z Politechniką Wrocławską od 1997 r., profesor i zastępca kierownika w Katedrze Biologii Środowiskowej i Ochrony Atmosfery Wydziału Inżynierii Środowiska, inicjatorka stworzenia i dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej, inicjatorka i kierowniczka projektu Zastosowanie innowacyjnych układów czujnikowych do oceny jakości powietrza na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, wielokrotnie nagradzana Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej za osiągnięcia oraz pracę organizacyjną. Pełni funkcje przewodniczącej Państwowej Rady Ochrony Środowiska - organu doradczego i opiniotwórczego polskiego Ministra Klimatu i Środowiska. Zaangażowana w prace zespołów przy MKiŚ: Komisji do spraw Mikroorganizmów i Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych, zespołu doradczego do spraw opracowania ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwościom zapachowym, Partnerstwa Wodorowego, grupy roboczej ds. adaptacji i mitygacji w ramach Zespołu ds. edukacji ekologicznej, współautorka wielu raportów i opracowań ministerialnych. Członkini Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. Pani profesor angażuje się w prace licznych zespołów eksperckich, rad naukowych oraz komisji programowych, m.in.: zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, zespołu ekspertów ds. strategii Wrocławia 2050, zespołu Liderów Zmian ds. strategii Politechniki Wrocławskiej, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim, a także grupy Naukowcy i Naukowczynie w ramach prac Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej (OSdEK) oraz panelu ekspertów w ramach programu ekoKoalicja dla ekoUczelni i Klimatycznej Bazy Wiedzy. Pani Profesor angażuje się w projekty wspierające osiągnięcie neutralności klimatycznej miasta Wrocławia, popularyzuje i promuje ochronę powietrza i edukację klimatyczną, m.in. poprzez inicjowanie i organizację wydarzeń jak Dni Klimatu w Politechnice Wrocławskiej (ob. Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego).

POWER SPEECH

Włodzisław Duch, prof. dr hab.

Kierownik Laboratorium Neurokognitywnego, zespołu Neuroinformatics and Artificial Intelligence w University Centre of Excellence Dynamics, Mathematical Analysis and Artificial Intelligence oraz Katedry Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Biogram:

Studia fizyki ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 1977 roku, doktorat z chemii kwantowej, który został wyróżniony nagrodą ministra obronił w 3 lata później Monografia Graphical representation of model spaces (Springer, 1986) była podstawą obronionej w 1987 roku habilitacji. W 1997 roku otrzymał tytuł profesora. Staże i stypendia realizował na University of Southern California (USC) w Los Angeles, w Instytucie Astrofizyki Maxa Plancka w Monachium, pracował wielokrotnie we Francji, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Singapurze i USA jako „Visiting Professor”. Od 1991 do 2014 roku kierował Katedrą Informatyki Stosowanej, 2013 roku kieruje Laboratorium Neurokognitywnym w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii na UMK, a od 2020 roku zespołu Neuroinformatics and Artificial Intelligence , części University Centre of Excellence Dynamics, Mathematical Analysis and Artificial Intelligence. W 2012 roku objął stanowisko prorektora ds. badań naukowych i informatyzacji na UMK, a w latach 2014-15 podsekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zainteresowania badawcze dotyczyły początkowo metod obliczeniowych mechaniki kwantowej, fizyki komputerowej, podstaw fizyki i interpretacji mechaniki kwantowej. Od końca lat 1980 jego zainteresowania przesunęły się w stronę teorii i zastosowań sieci neuronowych, uczenia maszynowego, metod sztucznej inteligencji, modelowania funkcji mózgu i technologii neurokognitywnych. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych (1995), a następnie Towarzystwa Sztucznej Inteligencji (2010). Od końca lat 1990 zaangażował się w tworzenie kognitywistyki w Polsce, był współzałożycielem pierwszego czasopisma w tej dziedzinie i Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego (2001). Przez dwie kadencje był Prezydentem European Neural Network Society (2006-2011), w 2013 roku został wybrany na członka honorowego (Fellow) International Neural Network Society (INNS), oraz członka Komisji Układów Złożonych Polskiej Akademii Umiejętności. Jest lub był członkiem ponad 20 redakcji międzynarodowych czasopism specjalistycznych, opublikował ponad 375 specjalistycznych i ponad 290 popularnych artykułów na różne tematy, jest współautorem 6 i redaktorem 21 książek, brał czynny udział w ponad 700 naukowych wydarzeniach, a jego firma DuchSoft stworzyła software GhostMiner, który był sprzedawany przez firmę Fujitsu.

WYKŁADY ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Magdalena Bogucka

Wydział Monitorowania Jakości Powietrza IMGW-PIB

Biogram:

Absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, w IMGW od 1984 roku, od 2003 roku w zespole zajmującym się monitoringiem tła zanieczyszczenia atmosfery w Polsce, prowadzonego w IMGW-PIB na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Piotr Siergiej

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego

Biogram:

Od 2006 roku publikował artykuły w Tygodniku Powszechnym i Gazecie Wyborczej. W latach 2011-2012 redaktor prowadzący działu ekologicznego w portalu wyborcza.pl. Pracował jako rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej. W latach 2014-2015 redaktor prowadzący portalu ChronmyKlimat.pl. Od 2015 rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Aktywista Warszawy Bez Smogu.

Marek Konefał, dr hab. prof. AWF

Prodziekan ds. kierunku Sport i Bezpieczeństwo i Porządek Publiczny Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.

Biogram:

Nauczyciel akademicki, trener piłki nożnej z licencją UEFA A. Autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych z zakresu analizy gry w piłkę nożną, czynników wpływających na wynik sportowy oraz bioklimatycznych uwarunkowań gry w piłkę nożną. Prowadzi badania mające na celu: poznanie relacji pomiędzy czynnikami klimatycznymi a efektywnością gry w piłkę nożną; poznanie relacji zachodzących pomiędzy dyspozycjami osobniczymi, efektywnością działania i współdziałania graczy a wynikiem gry; wyznaczenie i modelowanie czynników warunkujących efektywne działanie zawodników oraz optymalizujących proces trenowania. Kierował grantem naukowym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. Wpływ warunków klimatycznych przewidywanych na Mistrzostwach Świata w Katarze na zmiany fizjologiczno-biochemiczne i psychomotoryczne w czasie progresywnego wysiłku piłkarzy nożnych. Odbył staż naukowy w Zakładzie Badań Klimatu Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Barbara Leśniczak

Kierownik Projektu ESA, NASK-PIB

Biogram:

Z wykształcenia politolog, od lat zaangażowana w działania na rzecz czystego powietrza. Prowadzi warsztaty oraz szkolenia dla edukatorów i nauczycieli dotyczące problematyki smogu oraz podejmuje liczne działania propagujące wiedzę z zakresu ochrony czystego powietrza zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych. W NASK-PIB kieruje Edukacyjną Siecią Antysmogową – programem cyfrowej edukacji ekologicznej, w którym uczestniczyło już ponad milion osób. W ramach ESA prowadzone są pomiary jakości powietrza oraz działania edukacyjne w blisko 2300 szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski.

Wojciech Feleszko, dr hab. n.med.

Klinika Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz, pediatra, immunolog

Biogram:

Doktor hab. w Klinice Alergologii i Pneumonologii Wieku Dziecięcego, specjalista pediatrii, immunologii klinicznej i chorób płuc u dzieci w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Konsultant w dziedzinie Chorób płuc oraz immunologii klinicznej w Szpitalu Pediatrycznym WUM. Pełni funkcję sekretarza zarządu Sekcji Pediatrii Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii (EAACI). Autor ponad 180 oryginalnych prac naukowych oraz artykułów przeglądowych na temat roli czynników środowiskowych i mikrobiologicznych w alergiach i chorobach układu oddechowego. Jego prace cytowano >6.000 razy. Redaktor podręcznika Komunikacji Medycznej dla lekarzy i studentów medycyny, oraz „Chorób Układu Oddechowego u dzieci”. Autor książek popularnonaukowych dla dzieci.

Joanna Wieczorek, dr

Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Biogram:

Absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych oraz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich w zakresie nauk Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-2018 odpowiedzialna za projekty rozwojowo-wdrożeniowe, m.in. opracowanie i wdrożenie koncepcji serwisu biometeo.imgw.pl w Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB. Od roku 2023 w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Specjalistka w zakresie klimatologii fizjologicznej i biometeorologii, zaangażowana w projekty interdyscyplinarne podejmujące problematykę zależności między czynnikami środowiskowymi, a efektami zdrowotnymi; z uwzględnieniem możliwości aplikacji wyników w/w badań w opracowaniu prognoz impaktowych. Zaangażowana w prace Komisji Parlamentarnej ds. edukacji klimatycznej w Polsce. Popularyzatorka wiedzy o wpływie pogody na organizm człowieka. Prowadzi rubrykę PodWieczorek Naukowy w magazynie National Geographic Kids.

DEBATA BUDOWANIE ODPORNOŚCI: JAK ZMIANY ŚRODOWISKOWE I KLIMATYCZNE WPŁYWAJĄ NA NASZE ŻYCIE?

MODERATOR

Przemysław Białkowski

Dziennikarz, menedżer, wykładowca. Od kilkunastu lat związany z telewizją, prowadził najważniejsze programy informacyjne Polsatu, w tym Wydarzenia na głównej antenie stacji. Obecnie zastępca dyrektora pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat, szef redakcji Zielona Interia. W Polsat News prowadzi program Czysta Polska, a w Interii autorski wideo podcast ekologiczny. Wykładowca przedmiotów z zakresu wystąpień publicznych, trener medialny, mówca motywacyjny.

PANELIŚCI

Krzysztof Pyrć, prof. dr hab. n. biol.

Uniwersytet Jagielloński

Biogram:

Naukowiec, wirusolog, profesor, manager, konsultant. Specjalizuje się w wirusologii, ze szczególnym uwzględnieniem patogenów stwarzających zagrożenie dla zdrowia publicznego. Prezes-elekt Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Twórca i Kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. Lider grupy badawczej Virogenetics, opiekun i promotor studentów i doktorantów. Autor ponad 140 publikacji w takich czasopismach jak Nature Medicine, Science Translational Medicine, Nucleic Acids Research czy PNAS, które były cytowane w literaturze światowej ponad 13 tysięcy razy (h=52). Recenzent i ekspert w instytucjach finansujących naukę w Polsce i na świecie. Autor kilkudziesięciu zgłoszeń patentowych i patentów, na podstawie których powstały już 2 firmy spin-off. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Autor, kierownik i koordynator licznych krajowych i międzynarodowych grantów badawczych, a także projektów finansowanych przez podmioty komercyjne. Obecnie pełni funkcje doradcze na poziomie Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Zdrowia, a w przeszłości zajmował się doradztwem na poziomie samorządów lokalnych, Ministerstwa Nauki, Premiera i Prezydenta RP.

Magdalena Kuchcik, dr hab., prof. IGiPZ

Kierownik Zakładu Badań Klimatu, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN

Biogram:

Geograf, klimatolog (doktor habilitowany nauk o Ziemi w zakresie geografii), profesor w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Kierowniczka Zakładu Badań Klimatu. Jej badania naukowe dotyczą wpływ pogody i klimatu na człowieka, klimatu lokalnego (w szczególności miejscowości uzdrowiskowych) oraz klimatu miasta. Rozwinęła i nadzoruje sieć monitoringu warunków termiczno-wilgotnościowych aglomeracji Warszawy. W ramach projektów naukowych prowadziła m.in. analizy: miejskiej wyspy ciepła w zależności od typu zagospodarowania przestrzeni, klimatu parków i ich wpływu tereny otaczające, wykorzystania rozwiązań opartych na przyrodzie w adaptacji miasta do zmiany klimatu. Członkini Zarządu Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej. Autorka i współautorka wielu monografii i artykułów naukowych publikowanych m.in. w International Journal of Biometeorology, Urban Climate, Sustainable Cities and Society czy Geographia Polonica.

Piotr Siergiej

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego

Biogram:

Od 2006 roku publikował artykuły w Tygodniku Powszechnym i Gazecie Wyborczej. W latach 2011-2012 redaktor prowadzący działu ekologicznego w portalu wyborcza.pl. Pracował jako rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej. W latach 2014-2015 redaktor prowadzący portalu ChronmyKlimat.pl. Od 2015 rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Aktywista Warszawy Bez Smogu.

Barbara Leśniczak

Kierownik Projektu ESA, NASK-PIB

Biogram:

Z wykształcenia politolog, od lat zaangażowana w działania na rzecz czystego powietrza. Prowadzi warsztaty oraz szkolenia dla edukatorów i nauczycieli dotyczące problematyki smogu oraz podejmuje liczne działania propagujące wiedzę z zakresu ochrony czystego powietrza zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych. W NASK-PIB kieruje Edukacyjną Siecią Antysmogową – programem cyfrowej edukacji ekologicznej, w którym uczestniczyło już ponad milion osób. W ramach ESA prowadzone są pomiary jakości powietrza oraz działania edukacyjne w blisko 2300 szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski.

Ilona Biedroń, dr

Ekspertka ds. gospodarki wodnej

Biogram:

Doktor nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, specjalizująca się w zarządzaniu zasobami wodnymi obejmującym problematykę powodzi, suszy oraz ochronę i odtwarzanie ekosystemów rzecznych (renaturyzację rzek). Prezes Fundacji Zdrowa Rzeka (d. Hektary Dla Natury), ekspert ds. renaturyzacji wód powierzchniowych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, koordynatorka projektu WaterLANDS w Centrum Ochrony Mokradeł. Niezależna ekspert współpracująca ze środowiskiem naukowo-badawczym, organizacjami rządowymi, pozarządowymi i samorządem.

WYKŁADY NOWE PERSPEKTYWY BADAWCZE W ZDROWYM ŚRODOWISKU

Bogdan Bochenek, dr

Kierownik Zakładu Numerycznych Prognoz ALADIN w Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Biogram:

Ukończył Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w 2010 roku, kierunek Astronomia, od tego czasu zatrudniony w IMGW-PIB. W 2022 uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi na Wydziale Geografii i Geologii. Zajmuje się rozwijaniem numerycznych modeli pogody oraz wykorzystaniem uczenia maszynowego w meteorologii i klimatologii, a także analizach interdyscyplinarnych.

Mateusz Jankowski, prof. dr hab. n. med.

Kierownik Zakładu Zdrowia Populacyjnego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Biogram:

Lekarz, specjalista zdrowia publicznego, od 2019 związany zawodowo ze Szkołą Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W latach 2019–2022 Naukowiec Wizytujący w Harvard T.H. Chan School of Public Health. Członek międzynarodowych i polskich towarzystw naukowych, w tym m.in. European Respiratory Society, International Epidemiological Association i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej. Autor ponad 100 publikacji naukowych z zakresu zdrowia publicznego i epidemiologii, w tym badań populacyjnych dotyczących wpływu czynników środowiskowych na zdrowie, ze szczególnych uwzględnieniem chorób układu oddechowego.

Alicja Baska

Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, Szkoła Zdrowia Publicznego CMKP

Biogram:

Lekarz. Współzałożycielka i Dyrektor Organizacyjna Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Wiceprezeska European Lifestyle Medicine Council. Członkini Advisory Council Global Positive Health Institute i Mediterranean Lifestyle Medicine Institute. Nauczycielka akademicka w Zakładzie Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, rezydentka zdrowia publicznego. Certyfikowana lekarka medycyny stylu życia International Board of Lifestyle Medicine (IBLM Diplomate, 2020). W 2023 r. ukończyła certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Badań nad Snem kurs terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności (CBT-I). Prelegentka i organizatorka wielu konferencji medycznych poświęconych zdrowemu stylowi życia w prewencji i leczeniu chorób przewlekłych.

Tomasz Gondek, dr n.med.

Instytut Studiów Społecznych, Uniwersytet Dolnośląski DSW, Wrocław

Biogram:

Lekarz, doktor nauk medycznych, specjalista psychiatrii, prowadzi praktykę lekarską we Wrocławiu. Członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) oraz przewodniczący EPA Early Career Psychiatrists Committee. Ukończył szkolenie specjalizacyjne w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu w 2019 roku oraz studia doktoranckie w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w 2018 roku. Członek wielu towarzystw naukowych z dziedziny psychiatrii i neuropsychofarmakologii. Założyciel i były przewodniczący Sekcji Kształcenia Specjalizacyjnego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Polski delegat na European Federation of Psychiatric Trainees (EFPT) Forum oraz przewodniczący EFPT Maintaining and Establishing a National Trainee Association (MENTA) Working Group w latach 2014-2017. Laureat stypendiów Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA), Japońskiego Towarzystwa Psychiatrii i Neurologii (JSPN), Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego (WPA) oraz Międzynarodowego Kolegium Neuropsychofarmakologii (CINP). Odbył staże zawodowe w klinikach w Dreźnie, Porto, Lido di Camaiore i Londynie oraz ukończył kursy Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Współautor licznych artykułów naukowych, a także książek: „Exercises of Behavioral Therapy” (2017 r.), „Lęk paniczny i agorafobia: przewodnik dla pacjentów” (2020 r.) oraz "Człowiek w obliczu nieznanego. Psychiatrzy i pacjenci w dobie pandemii COVID-19" (2020 r.). Współredaktor w czasopismach naukowych: Current Opinion in Psychiatry oraz Frontiers in Psychiatry. Prowadzi badania naukowe w obszarze epidemiologii zaburzeń psychicznych, samobójczości oraz współchorobowości zaburzeń psychicznych i chorób somatycznych. Jego zainteresowania kliniczne obejmują głównie zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości oraz zaburzenia neurorozwojowe: ADHD i spektrum autyzmu u osób dorosłych. Jest miłośnikiem kotów (ma ich pięć), opery i parzenia kawy metodami przelewowymi.

DEBATA JAK ROZMAWIAĆ O KLIMACIE I ŚRODOWISKU, ABY BUDOWAĆ ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNĄ?

MODERATOR

Patrycjusz Wyżga

Dziennikarz od 2001 roku. Autor kanału "Didaskalia" na YouTube (280 tysięcy subskrypcji, 33M+ wyświetleń), prowadzi publicystyczne programy wideo w Wirtualnej Polsce, programy informacyjne w Telewizji WP oraz audycje w Radiu 357. Poprzednio był szefem zespołu dziennikarzy ekonomicznych w Programie Trzecim Polskiego Radia i głównym gospodarzem trzygodzinnego, popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki". Wcześniej - przez ponad 10 lat - pracował w TVN. Był prezenterem programów informacyjnych i prowadzącym rozmowy w TVN24 Biznes i Świat oraz - wcześniej - reporterem TVN CNBC (Biznes), przygotowującym materiały o tematyce gospodarczej.

PANELIŚCI

Wiktor Niedzicki

Dziennikarz telewizyjny i radiowy, fizyk i muzyk

Biogram:

Autor ponad 900 popularnych programów telewizyjnych o nauce; 13 lat programów radiowych, 26 lat prezentowania nauki w telewizji, 7 lat na Facebooku „Wiktor Niedzicki o polskiej nauce”, 4 lata na YouTube własny kanał CiekaWizja. Jest autorem książek: ”Ziemia jakiej nie znamy”, „Tajemnice Ziemi”, „Sekrety prezentacji nauki”, „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”, „Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę”, „Jak sprzedać naukę?”, „Dobrze zaprezentuj swoją pracę” i z Natalią Osicą „Sztuka promocji nauki”. 8 broszurek „Laboratorium Wiktora” o łącznym nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Autor znanych programów telewizyjnych: „Laboratorium”- 25 lat na antenie TVP1 i ponad 500 wydań. Ponad 100 filmów o nauce polskiej. Autor setek programów radiowych.

Aleksandra Kardaś, dr

Wiceprezeska Fundacji Edukacji Klimatycznej i członkini Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk

Biogram:

Fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki. Jest redaktorką naczelną serwisu Naukaoklimacie.pl, autorką popularno-naukowej „Książki o wodzie”, a także współautorką podręczników „Nauka o klimacie" oraz „Klimatyczne ABC”.

Piotr Dąbrowiecki, dr n. med.

Klinika Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego-PIB w Warszawie

Biogram:

Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii. Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Członek Zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Członek Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i European Respiratory Society. Wyróżniony nagrodą Św. Kamila w kategorii: pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych oraz tytułem ambasadora rozwoju profilaktyki zdrowia w Polsce przez Program ONZ ds. Rozwoju. Autor i współautor ponad 100 artykułów naukowych IF – 60 IH- 12 oraz podręczników dla lekarzy i pielęgniarek z zakresu diagnostyki i leczenia astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Przemysław Białkowski

Zastępca dyrektora pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat, szef redakcji Zielona Interia

Biogram:

Dziennikarz, menedżer, wykładowca. Od kilkunastu lat związany z telewizją, prowadził najważniejsze programy informacyjne Polsatu, w tym Wydarzenia na głównej antenie stacji. Obecnie zastępca dyrektora pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat, szef redakcji Zielona Interia. W Polsat News prowadzi program Czysta Polska, a w Interii autorski wideo podcast ekologiczny. Wykładowca przedmiotów z zakresu wystąpień publicznych, trener medialny, mówca motywacyjny.

Elżbieta Lemańska-Błażowska

Przedstawicielka Ruchu Rodzice dla Klimatu

Biogram:

Mama 5-letniej Dąbrówki. Należy do społecznego Ruchu Rodzice dla Klimatu oraz do Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu. Miłośniczka kontaktu z naturą, w szczególności górskich wędrówek. Z zawodu brokerka ubezpieczeniowa - ze skutkami zmian klimatu spotyka się na co dzień. Moderatorka Mozaiki Klimatycznej - warsztatów w przystępny sposób edukujących na temat zmian klimatu.

Hubert Różyk

Dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Biogram:

Dyrektor dep. Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, były rzecznik ministerstwa. Przez lata związany z zielonymi NGO. Specjalista komunikacji, public relations i public affairs z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy w najbardziej wymagających projektach w sektorze publicznym, NGO i prywatnym. Doktorant WNPiSM UW, Wykładowca Collegium Civitas specjalizujący się w wyzwaniach komunikacji politycznej w Internecie oraz wpływem technologii na debatę publiczną. Przez lata związany z proklimatycznymi NGO – Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych i Instytutem Zielonej Gospodarki, gdzie odpowiadał za komunikację zewnętrzną (PR & public affairs), a także analizę polityk klimatycznych UE. Strateg i konsultant komunikacji. Prowadził zespoły komunikacji politycznej, pracował dla międzynarodowych marek, reformował komunikację w urzędzie m. st. Warszawy. Bogate doświadczenia z sektora publicznego i prywatnego wsparte ekspertyzą akademicką pozwalają mu lepiej rozumieć i reagować na wyzwania nowoczesnej komunikacji. Analityk polityk europejskich specjalizujący się z politykach klimatycznych UE, głównie dot. transportu, redukcji emisji i kwestii czystego powietrza. Ekspert wspierający Klimatyczną Bazę Wiedzy.

Patronat honorowy

Sponsor wydarzenia

Patroni medialni

 

— UDOSTĘPNIJ —