CAMS on Air: Boreal summer 24

  • Post author:
  • Post published:6 września 2024
  • Post category:Info / Specjalne
Analiza całkowitej optycznej głębokości aerozoli CAMS nad północnym Atlantykiem ważna na 18 lipca 2024r. o godzinie 00 UTC (Źródło: CAMS/ECMWF).

Usługa Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS) rutynowo śledzi kluczowe wskaźniki składu atmosfery na całym świecie, w tym jakość powietrza w Europie, emisje dymu z pożarów lasów oraz globalne stężenia zanieczyszczeń atmosferycznych i gazów cieplarnianych. Modelowanie CAMS potrafi asymilować dane in-situ, aby wyniki były wysokiej jakości.

Ostatnimi czasy na jakość powietrza na świecie wpływały takie wydarzenia jak:

  • Pożary w Ameryce Południowej spowodowały znaczące emisje węgla i cząstek stałych. Pożary obejmowały głównie obszar Boliwii i Brazylii i trwały od końcówki maja do sierpnia.
  • Ekstremalne pożary w Ameryce Północnej. Emisja w roku 2024 przekroczyła wcześniejszy, rekordowy rok 2023.
  • Emisja zanieczyszczeń po erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes na Islandii. W sumie sześć erupcji spowodowało wysokie stężenie SO2, które było potencjalnie niebezpieczne dla ludzi, szczególnie na terenie Francji, Belgii oraz Niemiec.
  • Liczne epizody napływu pyłu saharyjskiego nad Europę, przede wszystkim w czerwcu, lipcu oraz sierpniu.

Jak donosi ECMWF, współpraca CAMS i innych instytucji monitorującymi Ziemię doprowadziła tego lata do dwóch oddzielnych raportów dotyczących istotnych zmiennych w klimacie i atmosferze Ziemi: raportu BAMS (Biuletyn Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego) na temat stanu klimatu oraz raportu „State of Wildfires 2023-2024” opublikowanego przez grupę naukowców.

Pełny Artykuł EMCWF znajduje się pod linkiem: https://atmosphere.copernicus.eu/cams-air-boreal-summer-24

Notatka opracowana na podstawie: „CAMS on Air: Boreal summer 24”

Tłumaczenie: Tomasz Strzyżewski, IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego