Opracowanie: Tomasz Strzyżewski, IMGW-PIB CMM
W poniedziałek, 21 sierpnia 2023 roku na poligonie Akademii Pożarniczej (dawniej Szkoła Główna Straży Pożarnej) w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się ćwiczenia Akademii Pożarniczej z współpracującymi firmami, m.in. Rpasar Sp. z o.o, z którą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy współpracuje na mocy podpisanego w 2023 roku porozumienia o współpracy. W ćwiczeniach po raz pierwszy uczestniczyli pracownicy IMGW-PIB w zakresie przygotowania osłony meteorologicznej (Centrum Modelowania Meteorologicznego) oraz prezentacji mobilnych pomiarów meteorologicznych (Centrum Hydrologiczno-Meteorologicznej Sieci Pomiarowo-Obserwacyjnej).
Podczas ćwiczeń badano przepływ informacji z różnych źródeł oraz koordynację akcji z użyciem różnego typu dronów. Jednym z punktów programu, była prezentacja mobilnej stacji meteorologicznej IMGW-PIB oraz start balonu służącego do radiosondażu aerologicznego. Dzięki takim balonom, wznoszącym się nawet do 20 km, zyskujemy wiedzę o stanie atmosfery i jej parametrach (wilgotności, temperaturze, temperaturze punktu rosy, kierunku i prędkości wiatru). Cały zestaw musi być odpowiednio skonfigurowany, aby zapewnić stałą prędkość wznoszenia (ok. 5 m/s). Podczas startu balon zostaje napełniony do średnicy około 1.5 metra (zależy od typu balonu), a ze względu na spadek ciśnienia wraz z wysokością średnia balonu rośnie kilkukrotnie (do około 5-6 metrów) i w końcu pęka. Start musi być uzgodniony z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, aby nie zakłócić ruchu samolotów. Nadmienić należy, że IMGW-PIB prowadzi stałe badania radiosondażowe w czterech punktach w kraju: w Łebie, Legionowie, Tarnowie i we Wrocławiu.
Obecność pracowników IMGW-PIB była wysoko oceniona przez obecnych na szkoleniu i mamy nadzieję, że dalsza współpraca zaowocuje kolejnymi konkretnymi rozwiązaniami wspomagającymi prace Państwowej Straży Pożarnej na różnych polach.
Fot.1 – Stacja mobilna IMGW rozłożona na potrzeby ćwiczeń na poligonie pożarowym.
Fot. 2 – Przygotowania do napełnienia balonu odpowiednim gazem.
Fot. 3 – Napełnianie balonu gazem oraz przygotowania do startu.
Video 1 – Przygotowania do startu radiosondażu
Video 2 – Start Balonu