Treść komentarza do numerycznych prognoz meteorologicznych stanowi niezależne od biura prognoz meteorologicznych opracowanie wykonane w Centrum Modelowania Meteorologicznego i nie stanowi oficjalnej prognozy synoptycznej IMGW-PIB.
Opracowanie:
dr Grzegorz Duniec, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Pogodę w Polsce kształtuje niż z ośrodkiem 994,5 hPa nad Morzem Północnym. Do Polski nasuwa się strefa frontów atmosferycznych z opadami mieszanymi (deszczu, mżawki, deszczu ze śniegiem i śniegu). Ze szczegółowym przestrzennym rozkładem prognostycznego pola opadu można zapoznać się pod adresem www.cmm.imgw.pl.
Na wysokości 850 hPa oraz 700 hPa zaznaczona jest zamknięta cyrkulacja cykloniczna. Na wyższym poziomie izohipsy prostują się i charakteryzują się ugięciem cyklonicznym. Niż jest średnim układem barycznym.
Analizując pole izalobar wynika, że nad Polską, Słowacją, Węgrami oraz Rumunią występować będzie ujemna tendencja ciśnienia. Największe spadki powinny być nad Węgrami. Analizowany układ cykloniczny ma kształt bardziej eliptyczny (w dużym przybliżeniu), zatem prowadząc dwusieczną kąta pomiędzy dużą półosią a kierunkiem największych spadków wynika, że trajektoria ośrodka cyklonicznego powinna być skierowana w rejon północnej Rumunii. Zatem układ ośrodek niżowy powinien przemieszczać się znad Morza Północnego w kierunku północnej Rumunii.
Z symulacji numerycznych wynika, że ośrodek cykloniczny będzie przemieszczał się w kierunku ESE i już w godzinach nocnych dotrze do granic Rumunii. Co potwierdzą powyższe wnioski. Niż powinien już znajdować się w ostatniej fazie rozwoju, czyli będzie się wypełniał.
Pogodę w nocy z 13 na 14 grudnia 2023 roku w Polsce będzie kształtował układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem 998 hPa nad Rumunią. Południowy rejon kraju będzie w zasięgu frontu okluzji o charakterze frontu chłodnego.
Północne i zachodnie rejony kraju na skraju zatoki chłodu. Południowo wschodnie obszary Polski na skraju klina ciepła, zatem na południu kraju zalegać będzie cieplejsza masa powietrza (na krańcach południowo wschodnich średnia temperatura warstwy powinna być najwyższa). W kierunku północnym średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa obniża się.
W warstwie do 3 km znajdować się będą znaczne ilości pary wodnej. W warstwie 3- 6 km największa ilość pary wodnej występować będzie w północnych rejonach kraju.
Pozostaniemy w wilgotnej polarno-morskiej masie powietrza.
Prognoza zachmurzenia niskiego
W nocy zachmurzenie chmurami piętra niskiego duże i całkowite. Na północy kraju lokalnie zachmurzenie umiarkowane i duże. Na niebie należy spodziewać się chmur Stratus nebulosus opacus/translucidus, możliwy Stratus fractus translucidus oraz Stratocumulus stratiformis opacus/translucidus/perlucidus. Również wystąpią chmury Stratus praecipitatio oraz Stratocumulus praecipitatio.
Zachmurzenie piętra średniego
Zachmurzenie chmurami piętra średniego będzie duże i całkowite. Lokalnie na południu kraju wystąpią obszary, w którym nie będą występowały chmury ww. piętra. Na krańcach północnych kraju zachmurzenie początkowe duże z upływem czasu, w woj. pomorskim, brak chmur piętra średniego. Na niebie Altostratus opacus/translucidus oraz Altostratus praecipitatio. Możliwy Altocumulus oraz Altostratus praecipitatio.
Zachmurzenie chmurami piętra wysokiego
Na zachodzie kraju oraz w wąskim pasie Polski centralnej brak lub niewielkie ilości chmur piętra wysokiego. Na pozostałym obszarze kraju pokrycie sklepienia niebieskiego tego rodzaju chmurami duże i całkowite. Na niebie należy spodziewać się chmur Cirrus fibratus, Cirrostratus fibratus.
Zachmurzenie ogólne
Zachmurzenie ogólne całkowite i duże.
Prognoza warunków obserwacyjnych
Brak sprzyjających warunków do obserwacji nocnego nieba.