Prognozy meteorologiczne dla osłony granic
Tereny transgraniczne, o istotnym znaczeniu turystycznym, gospodarczym i strategicznym, wymagają dodatkowej spersonalizowanej osłony meteorologicznej dla zróżnicowanej grupy odbiorców. W Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowany został, w ramach prac statutowych, projekt spersonalizowanej prognozy pogody dla terenów przygranicznych (Prognozy meteorologiczne dla osłony granic), który agreguje prognozy synoptyczne, numeryczne oraz ostrzeżenia meteorologiczne dla województw przygranicznych, wykorzystując niestandardowe metody wizualizacji i przekazu obserwacji oraz prognoz meteorologicznych. Z uwagi na szczegółowość danych i jakość ich wizualizacji, projekt został podzielony na kilka etapów, które obejmowały będą inne fragmenty terenów przygranicznych. Pierwszy etap wdrożonego systemu prognostycznego obejmuje północno-wschodnie obszary przygraniczne Polski. Wśród szeregu udostępnianych parametrów obserwacyjnych z sieci pomiarowej IMGW-PIB i produktów numerycznych, które prezentowane są w sposób intuicyjny, znajdziemy dane pomiarowe: temperatury powietrza, prędkości i kierunku wiatru, wilgotności i ciśnienia powietrza, widzialności. Kolejną grupę stanowią prognozy ultrakrótkoterminowe z czasem prognozy do 8 godzin, a wśród nich temperatura powietrza i powierzchni gruntu, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie i wilgotność. W przypadku planowania dłuższych działań można skorzystać z prognoz mezoskalowych z czasem prognozy 48 godzin. Wśród ponad 10 parametrów prognostycznych do ciekawszych, szczególnie dla planowania np. wypraw turystycznych w przepięknej Puszczy Białowieskiej, zaliczyć można indeks stabilności mgły, zachmurzenie oraz prawdopodobieństwo wystąpienie burz. W serwisie burze i wyładowania znaleźć można w wyróżnionych serwisach, które prezentują aktualną intensywność oraz prawdopodobieństwo wystąpienia burz w ciągu najbliższej godziny na terenie całego kraju. W tym miejscu należy dodać, że opracowany w IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego system prognozowania prawdopodobieństwa wystąpienia burz jest unikalnym rozwiązań o wysokiej sprawdzalności. Oprócz obserwacji i numerycznych modeli pogody nie mogło zabraknąć prognoz synoptycznych i ostrzeżeń meteorologicznych, które udostępniamy w naszym serwisie. Wprowadziliśmy również nowe rozwiązanie nie prezentowane wcześniej przez Instytut, jakim są nowoczesne prognozy animowane. Opracowaną stronę z powodzeniem można otwierać zarówno na komputerach stacjonarnych, ale również na urządzeniach mobilnych, co szczególnie jest przydatne w czasie działań terenowych.
Przygotowując wdrożenie serwisu optymalizowaliśmy ilość udostępnianych parametrów kierując się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz wskazówkami internatów z innych serwisów prowadzonych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Zdajemy sobie sprawę, że żaden serwis prognoz pogody nie jest doskonały, a nasz wybór może być czysto subiektywny, aczkolwiek podparty rzetelną wiedzą. Czy ilość prezentowanych w nim parametrów jest zbyt mała lub zbyt duża? Czy są poprawnie wybrane? Na te pytania muszą odpowiedzieć odbiorcy naszych opracowań, a mogą to być turyści, mieszkańcy tych pięknych zielonych terenów naszego kraju, przedsiębiorcy, rolnicy ale również, a może przede wszystkim, wszystkie służby strzegące naszych granic.
Zapraszamy również do śledzenia innych serwisów tematycznych na stronach internetowych IMGW-PIB
Strona została opracowana przez zespół w składzie: Figurski M. (Kierownik projektu), Duniec G., Giszterowicz M., Gruszczyńska M., Grzelczyk M., Mandal A., Mazur A., Szturc J., Wieczorek J.