ICCARUS 2025 Opracowanie: mgr Marcin Grzelczyk, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego ICCARUS (Seminarium użytkowników ICON/COSMO/CLM/ART) to międzynarodowa konferencja, która gromadzi użytkowników i twórców modelu ICON opracowanego w DWD. W tym roku odbyła się w dniach 10-14 marca w Offenbach k. Frankfurtu nad Menem. Przez ostatnie dwie dekady ICCARUS ugruntował swoją pozycję jako
CMM IMGW-PIB w służbie społeczeństwu
Film powstał dzięki finansowemu wsparciu Banku Millennium, który wspiera naukę i rozwój innowacyjnych rozwiązań.
Aktualne zagrożenie pożarowe w Polsce
W ostatnich dniach utrzymuje się wysoka jak na kwiecień temperatura powietrza związana z południowo-zachodnią cyrkulacją powietrza. Duże nasłonecznienie i jednocześnie niewielkie opady atmosferyczne sprzyjają przesuszaniu ściółki. W rezultacie w wielu obszarach kraju występuje wysokie zagrożenie pożarowe.
Wielkanocne życzenia od Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
Niech ten czas będzie dla Was chwilą wytchnienia, inspiracji i dobrej energii – jak dobrze dopasowany model numeryczny do danych obserwacyjnych
Informator Meteorologiczny LMM – Podsumowanie pierwszej dekady kwietnia 2025 w Polsce
Jak wyglądał początek kwietnia pod względem pogody? Laboratorium Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB opublikowało Informator Meteorologiczny LMM z analizą warunków atmosferycznych w Polsce w dniach 1–10 kwietnia 2025 roku. Dane wskazują na dużą zmienność – od mroźnych nocy po dni z temperaturą powyżej 20°C, a także spore zróżnicowanie opadowe i śnieżne.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na maj 2025 r. – sierpień 2025 r.
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Na południu i południowym wschodzie kraju możliwa suma poniżej normy, a na północnym wschodzie - powyżej normy.
CMM IMGW-PIB w służbie społeczeństwu
Film powstał dzięki finansowemu wsparciu Banku Millennium, który wspiera naukę i rozwój innowacyjnych rozwiązań.