Jak wyglądał początek kwietnia pod względem pogody? Laboratorium Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB opublikowało Informator Meteorologiczny LMM z analizą warunków atmosferycznych w Polsce w dniach 1–10 kwietnia 2025 roku. Dane wskazują na dużą zmienność – od mroźnych nocy po dni z temperaturą powyżej 20°C, a także spore zróżnicowanie opadowe i śnieżne.
CMM IMGW-PIB w służbie społeczeństwu
Film powstał dzięki finansowemu wsparciu Banku Millennium, który wspiera naukę i rozwój innowacyjnych rozwiązań.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na maj 2025 r. – sierpień 2025 r.
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Na południu i południowym wschodzie kraju możliwa suma poniżej normy, a na północnym wschodzie - powyżej normy.
IMGW-PIB poszukuje pracownika na stanowisko: Starszego specjalisty w Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
Praca w Instytucie to szereg wyzwań we współpracy z najwyższej klasy specjalistami. Czekamy na najlepszych w naszych ośrodkach w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Krakowie, na Kasprowym Wierchu, Śnieżce, Helu oraz wielu innych miejscach Polski.
Piąty quiz konkursu „Chmura? Wichura!: Konkurs Meteorologiczny”
Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie „Chmura? Wichura!: Konkurs Meteorologiczny”. Organizatorem konkursu jest Laboratorium Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Celem konkursu jest rozwinięcie i poszerzenie wiedzy związanej z obserwacjami oraz pomiarami hydrologiczno-meteorologicznymi, zrozumienie zjawisk meteorologicznych, a także numerycznych i synoptycznych prognoz meteorologicznych. Konkurs składa się z 10 oddzielnych quizów, z których każdy
Prognoza zagrożenia pożarowego lasu
Od 28 marca 2025 r. wznawiamy prognozy zagrożenia pożarowego lasu na 2 dni. Prognozy wykonywane są dla całej Polski w rozdzielczości przestrzennej 2.8 km. Jest to pierwszy w Polsce system prognozowania zagrożenia pożarowego lasu w wysokiej rozdzielczości przestrzennej z tak długim horyzontem czasowym.
CMM IMGW-PIB w służbie społeczeństwu
Film powstał dzięki finansowemu wsparciu Banku Millennium, który wspiera naukę i rozwój innowacyjnych rozwiązań.